Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).

Akademické gymnáziuma Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky,školy hlavního města Prahy

Akce a exkurze

Přírodovědná exkurze Wroclaw, Krkonoše a Jizerské hory

12.–15. září 2023

   
(více fotografií)

 

Přírodovědná exkurze Šumava

14.–17. září 2022

 

Přírodovědná exkurze na Liberecko

Exkurze se konala ve dnech 13.–16. října 2021.

Během exkurze jsme navštívili:

  • ZOO a Botanickou zahradu Liberec,
  • Severočeské muzeum,
  • celodenní pěší výlet na Ještěd s exkurzí do pralesa s organizací Čmelák,
  • IQLandii.

  
(více fotografií)

Letošní exkurze se odehrávala v Liberci a jeho okolí. Ve středu odpoledne jsme se sešli v Praze na nádraží a odcestovali do Liberce. Byli jsme ubytovaní na kolejích a díky tomu jsme okusili trochu z vysokoškolského života.
První den jsme se vydali lanovkou na Ještěd, kde nás čekal nabitý program. Těšili jsme se na krásné výhledy, ale bohužel se počasí nezdařilo a byli jsme rádi, že vidíme vůbec na cestu. Na horské chatě Pláně, kde jsme se příjemně zahřáli, na nás čekali odbornice z nadace Čmelák, se kterými jsme se následně vydali prozkoumávat ještědský „prales“. Dozvěděli jsme se vše o problematice místních lesů i lesů obecně, jak je renovovat a vše o tom, co pro to dělá právě tato nadace. Celý program byl naučný a velmi hezky zpracovaný. V lese jsme strávili skoro čtyři hodiny, pro zkušené objevovatele, kteří byli připraveni do každého počasí, nebyl déšť ani zima žádný problém, ostatní méně zkušení se alespoň poučili pro příště.

  
 

Po programu jsme se posilnili obědem a vyrazili jsme procházkou zpátky do Liberce. Celý výlet na Ještěd jsme si moc užili a přijeli jsme na koleje příjemně unavení. Po večerech jsme měli volný program, takže zbyl čas i na deskové hry nebo navštívení libereckého centra.

 

V pátek jsme vyrazili do liberecké zoo, kde nás čekala komentovaná prohlídka celé zoo. Dozvěděli jsme se mnoho informací o zvířatech a o historii zoologické zahrady. Prohlídka s průvodcem je úplně něco jiného, než když si ji člověk prochází sám. Navíc jsme se díky milému průvodci dostali i do kuchyně zoo, kde nám ukazovali, jaké potraviny dávají zvířatům a jak jim vaří. Prošli jsme celou zoo, ve které jsme potkali mnoho úžasných zvířat. Nejvíce se nám zalíbil šimpanz, který vytrhával drny trávy ze země a snažil se je přehazovat přes ohradu. Jednou se mu to dokonce povedlo a drn přiletěl až k nám, naštěstí nikdo nepřišel k úrazu. Také na nás klepal přes sklo, tím si prý vybírá hezká děvčata. Dále jsme viděli bílého tygra, paviány a mnoho roztomilých mláďat.  Protože jsme zde byli ve všední den, vyhnuli jsme se všem davům, což zážitek ještě zpříjemnilo.


   

Po zoologické zahradě jsme navštívili nedalekou botanickou zahradu, kde měli mnoho unikátních rostlin a živočichů. Každý skleník byl zaměřený na jinou část přírody, na savanu, pouště, tropy a mnoho dalších oblastí, všechny byly úžasné. Prošli jsme si i venkovní část zahrady, která je rozmanitá a v létě určitě nádherně rozkvetlá. Botanická zahrada v Liberci je poměrně malá, ale určitě se vyplatí do ní zajít.

  
  

Když jsme se nabažili kytiček, pokračovali jsme do Severočeského muzea. Už jen budova z venku byla naprosto úchvatná. Když se před námi samy otevřely dveře, byli jsme ohromeni. V muzeu měli téměř vše. Od přírody, přes hudební umění a historii až k betlému. Každý si zde přišel na své. Nám se nejvíce líbila část hudebního umění, kde byli nástroje, které jsme dosud neznali. Piáno se šlapkami, na které když se šlape, samo hraje, mělo největší úspěch.

 

Večer nám zbylo ještě trochu času, a proto jsme vyrazili do kina na nový film Jamese Bonda. Měli jsme za úkol pozorovat, co má tento film společného s biologií. Dobře, možná ne mnoho, ale prvky biologie, jako například jedovaté rostliny a jejich účinky na lidi, jsme ve filmu našli. Bylo to příjemné zpestření večera.
Poslední den jsme se vzdělávali v IQlandii, kde si opravdu každý našel své. Někdo se věnoval lidskému tělu, jiní zase fyzice nebo vesmíru. IQlandie nabízí mnoho interaktivních pokusů a zajímavostí, takže jsme si přivezli spoustu nových poznatků. Také jsme viděli, jak vzniká ohnivé tornádo, show ve Faradayově kleci, nebo jsme měli možnost projet se ve vesmírném vozítku. Strávili jsme zde několik hodin a ani to nestačilo na projití všech stanovišť. Návštěvu rozhodně můžeme doporučit.

   

No a náš výlet se pomalu začal chýlit ke konci, v Liberci jsme nasedli v odpoledních hodinách na autobus a hurá domů. Liberec nám nabídnul nespočet zážitků a zábavy. Celá exkurze byla velice vydařená, a to hlavně díky našim úžasným profesorům biologie, kteří ji celou naplánovali a zařídili. Bohužel pro čtvrté ročníky byla poslední, ale věřím, že na ní jen tak nezapomeneme.

Kristýna Pazdírková a Markéta Brousilová, 4.A

 

Přírodovědná exkurze Východní Čechy

Exkurze se konala ve dnech 17.–21. září 2019.

Během exkurze jsme navštívili:

  • ZOO Dvůr Králové,
  • archeopark Všestary s exkurzí o pravěku,
  • hvězdárnu, planetárium a digitárium v Hradci Králové,
  • přírodovědné centrum se ZOOkoutkem
  • muzeum a infocentrum MVE Hučák
  • pěší výlety okolo výběhů lesní zvěře
  • celodenní turistický výlet v povodí Orlice.

Ubytování jsme měli zajištěné v Jubilejní Svojsíkově klubovně, která se nacházela asi 5 minut chůze od trolejbusové zastávky ZŠ Kukleny. Budova byla rozdělená do šesti kluboven, do pěti menších, ve kterých jsme po skupinkách spali a do jedné velké, která sloužila hlavně k organizačním schůzkám, ale mohli jsme ji využívat i v našem volném čase. Vedle ní byla hojně vybavená kuchyň se třemi ledničkami. Celou klubovnou nás provázely skautské rýmované rady a poučky. Jsme rády, že jsme se exkurze zúčastnily, něco nového se naučily a těšíme se příští rok.

Lucka Slonková a Stella Ticháčková (2.D)

Ve středu 18. 9. 2019 jsme ráno vstali a vyrazili do Zoo ve Dvoře Králové. Došli jsme od naší klubovny na zastávku trolejbusu a dojeli na Hlavní nádraží v Hradci Králové, odkud jsme autobusem pokračovali k Zoo. Potom, co jsme si koupili lístky, jsme zahájili prohlídku. Ta začala zhruba v 10:00, za dvě hodiny jsme stihli projít jen zhruba polovinu Zoo a byly jsme rádi, že po projížďce safari jsme mohli ještě pokračovat. Nejvíce nás zaujali lvi, které jsme bohužel moc dobře neviděli, protože se zdržovali v zadní části výběhu a k nám se moc nepřibližovali. Dále se nám moc líbila rodinka opic drilů černolících. Měli zrovna mláďátko, které velmi hlasitě vřískalo a velmi mrštně přeskakovalo z větve na větev. V poledne začínalo safari, kde jsme autobusem projížděli mezi žirafami, zebrami, a nakonec i mezi lvy. Po prohlédnutí celé zoo jsme si dali v místním občerstvení gulášovku v chlebu. Ve 2 hodiny jsme měli sraz, abychom stihli autobus do Hradce.

  
(více fotografií)

Nejeli jsme však ještě zpět do klubovny, ale byl pro nás naplánován ještě další program. Byla jím návštěva malé školní zoo v jedné z hradeckých základních škol. V této minizoo jsme se zaměřili hlavně na plazy, ale prohlédli jsme si i ostatní zvířata. Vyslechli jsme si moc zajímavou přednášku o plazech. Dokonce někteří byli vyndáni z terárií, abychom se na ně mohli podívat zblízka, na některé jsme si mohli sáhnout a některé dokonce pochovat. Po návštěvě této minizoo, jsme dostali menší rozchod, abychom si koupili jídlo v místním obchodě. Zpátky do klubovny jsme se dostali až po deváté hodině večer. V kuchyňce si každý uvařil něco k večeři a po náročném dni jsme se těšili na spánek. Z naší první přírodovědné exkurze jsme zatím měli skvělé dojmy a těšili jsme se na přichystaný program, který nás čekal další den.

Zuzana Endrštová, Olga Martynková, Nikola Prchalová, Markéta Brousilová, Kristýna Pazdírková, 2.A

 

Ve čtvrtek 19. 9. jsme navštívili archeopark ve Všestarech, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací od doby kamenné a až po dobu železnou. Prohlídka se soustředila na všemožné pravěké zvyky, řemesla a obyčeje. Dominantou expozice byly kopie dobových obydlí, kde byly jasně vidět pokroky v jednotlivých obdobích. Dále jsme si mohli zkusit, jaké bylo lovit oštěpem a byly nám vyvráceny mýty ze Štorchových Lovců mamutů. Bylo pro nás velmi zajímavé dozvědět se, jak funguje experimentální archeologie, která se snaží experimenty potvrdit a otestovat hypotézy, a to nejlépe za co nejrealističtějších podmínek pro danou dobu.

 

Dále jsme šli z okraje Hradce na krátký výlet do městských lesů k výběhům jelenů, kde jsme si mohli z blízka vidět především jeleny sika Dybowského, ale také daňky. Ale žádné s těchto vysokých zvířat se nepřiblížilo nějak výrazně k plotu ohrady. Hned naproti byly výběhy divokých prasat i s malými selátky, která se ráda nechala pohladit, a i přes velkou návštěvnost a ochutnávání svačin kolemjdoucích jsme je viděli zrovna při krmení a chuť k jídlu měla stejně. Jako každou procházku v přírodě jsme měli zastávky u různých rostlin a stromů, které nám profesoři více přiblížili. Den jsme zakončili návštěvou digitária zpátky v Hradci Králové, kde jsem si před začátkem programu mohli přečíst spoustu zajímavých informací a prohlédnout si různé fyzikální a astronomické modely. Program v první části zaměřoval hlavně na nejznámější souhvězdí (např. Velká medvědice, Labuť a tak dále) hvězdy (např. Denep, Vega, Altair, Severka), k nám byly ty nejznámější přiblíženy a v druhé části na temnou hmotu. Dále jsme měli pozorovat hvězdy z hvězdárny, ale bohužel pro to nebyly vyhovující podmínky z důvodu špatného počasí.

Ema Štěpánková, Nikita Hollerová (4.A)

V pátek 20.9. jsme měli celodenní výlet. Byl to okruh poblíž Hradce Králové kolem řeky Orlice. Ráno jsme vyrazili autobusem městské hromadné dopravy z našeho ubytování u skautů na okraji Hradce Králové blíže k řece. Od profesorů jsme dostali lupy na prohlížení a krabičky ke sběru nebo odchycení a následné identifikaci různých organismů. Hned na začátku trasy jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací z informačních tabulí ohledně tam se vyskytujících živočichů a rostlin. V této části řeky, kolem které jsme šli se bežně vyskytuje ledňáček nebo vydra. Nebylo pro nás překvapující, že jsme ani jednoho neviděli, protože to jsou poměrně vzácní živočichové. Celá trasa byla dlouhá 15 kilometrů. Již na začátku výletu jsme mohli spatřit různé druhy dubů a to dub bahenní, dub zimní a dub letní, stejně tak jsme mohli porovnat listy javorů klen, mléč a babyka. Dále jsme viděli volně rostoucí chmel otáčivý, kakost nebo třeba listy jírovce napadeného klíněnkou, která je při pohledu na list proti slunci hezky vidět. Dále jsme si mohli důkladně prohlédnout skokana, který byl odchycen do krabičky, ale brzy jej pustili, protože i skokan může být v depresi z nepříjemné situace a uzavřených prostor. Dále jsme mohli spatřit babočku admirála nebo housenku lišaje svízelového.

 

Odpoledne jsme měli soutěž na poznávání rostlin, z toho jsme některé mohli spatřit již během cesty. Byl mezi nimi hvozdík, vlašťovičník větší, žlabatka dubová, která napadá listy dubu, chrastavec, chmel otáčivý, mochna, hluchavka, mydlice a mnoho dalších. Po cestě jsme také mohli spatřit a sbírat spoustu jedlých i nejedlých hub, například různé druhy hříbků, muchomůrek, kde jsme si mohli čichnout k muchomůrce citronové, která je cítit po syrových bramborách, dále pestřec, pýchavky a tak dále. Výlet jsme zakončili procházkou mezi oborami divokých koňů. Jedná se o přírodní památku Na Plachtě. Jsou zde čtyři divocí koně, které sem vypustila ochranářská skupina JARO Jaroměř. Koně zde mají svým přirozeným způsobem zachovávat cennou přírodní lokalitu. Bohužel jsme je viděli jen z dálky. Zbytek dne jsme mohli využít na individuální procházku po Hradci Králové a prohlídku historických památek.

Alžběta Schejbalová, Zuzana Doležalová, Julie Králová (3.A)