Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).

Akademické gymnáziuma Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky,školy hlavního města Prahy

USA

Chicago 2019

9.–19.10.2019

  
(více fotografií)

Návštěva z Chicaga v ČR 2018

22.–31.3.2018

  
(více fotografií)

Chicago 2017

4.–14.10.2017

 
(více fotografií)

Chicago 2015

7.–18.10.2015

 
(více fotografií)

Chicago 2013

Ve dnech 9.10. až 20.10. se vybraní studenti AG spolu se dvěma skvělými profesorkami Srpovou a Hornovou zúčastnili nezapomenutelného výměnného pobytu v Chicagu.

Ve středu 9.10. jsme se všichni sešli na pražském letišti plni očekávání a vzrušení z nadcházejícíh dnů. Nejprve nás čekala dvouhodinová cesta z Prahy do Londýna, poté devítihodinová z Londýna do Chicaga. Bylo to dlouhé, ale všichni jsme to ve zdraví zvládli, a už jsme se těšili na naše hostitelské rodiny, které si nás hned po příletu vyzvedly a odvezly do našich chicagkých domovů.

 
(více fotografií)

Druhý den po příletu, tedy čtvrtek 10.10. jsme strávili v Northside College Preparatory High School. Byli jsme unešeni jak výukou, tak školou jako takovou. Představa, že bychom na škole měli k dispozici vlastní bazén, divadlo, dvoupatrovou knihovnu a další vymoženosti, nás zkrátka uchvátila!

Následující den jsme se s naší českou skupinkou vydali přímo do centra Chicaga, navštívili jsme zde Chicagské historické muzeum a následně jsme vylezli na Willis Tower - nejvyšší mrakodrap Spojených států amerických. Vidět "downtown" napoprvé bylo něco vskutku nezapomenutelného. Myslím, že ten okamžik, kdy tam jen tak stojíte a koukáte se na ony nekonečné mrakodrapy všude kolem vás, patří k těm nejlepším v životě!

Prodloužený víkend (sobota, neděle, pondělí) jsme strávili ve svých rodinách, které pro nás již měly nachystaný program. Někteří se vydali na nákupy či na turistickou atrakci Navy Pier, jiní zase do kina, divadla nebo na nějaký sportovní zápas, či navštívili oblíbený zábavní park. Všichni společně jsme se opět sešli v neděli večer u jedné z hostujících rodin na tzv. potlucku, tedy na párty, kam každý host přinese nějaké jídlo a celý večer se hoduje. Bylo to velice příjemné a zábavné posezení plné přátelské atmosféry a výborného jídla.

 

Přišel další týden a s ním spousta nových zážitků. Úterý, středu a čtvtrek jsme trávili s naší českou skupinou putováním po všech možných zákoutích Chicaga, kde si každý našel to svoje. Měli jsme opravdu nabitý program. Navštívili jsme Art Institute, Field Museum, Shedd Aquarium, absolvovali jsme komentovanou projížďku lodí po řece Chicago s výhledem na všechny architektonické skvosty, dostali jsme se i do čínské čtvrti, kde jsme společně poobědvali, samozřejmě v našem programu nechyběl ani slavný Millenium Park. Za zmínku rozhodně stojí i návštěva večerního divadelního představení Blue Man Group, které nás svým nevšedním provedením a myšlenkou úplně uchvátilo!

Poslední pátek jsme si ještě naposledy užili amerického školství v Northside College Prep, kde jsme předvedli své prezentace, a v sobotu jsme již museli balit a chystat se zpět do ČR.

Loučení bylo dlouhé a smutné, rodiny nám přirostly k srdcím a samotné Chicago také. Na letišti jsme si ještě naposledy dali nějakou americkou mňamku z Dunkin Donuts a vydali se zpět domů, sice trochu smutní, zato s pocitem naplněného snu! :)

Kristýna Vintonyak 4.B

Přišel čas odletu a já pořád nemohla uvěřit, že den, na který jsem se těšila bezmála půl roku, konečně nastal. O to jsem ale byla nervóznější a měla spoustu obav týkajících se toho, do jaké se dostanu rodiny, jak mě přijme, a především, jestli si budu vůbec rozumět se svou exchange studentkou. Po celkem náročném letu mě však přivítala energická náhradní maminka s kyticí v ruce a mé obavy se pomalu vytrácely. Během mého pobytu jsem si svou náhradní rodinu moc oblíbila, cítila jsem se u nich jako doma a s Kirsten, mojí studentkou, jsem si opravdu sedla. První den jsme strávili v partnerské škole Northside College Preparatory High School, která se od té naší výrazně liší. Ať už ve stáří, velikosti či celkovém školním systému. Prožít dva dny jako studentka této okouzlující školy byla příjemná zkušenost.

 

Jeden z nejsilnějších zážitků jsem díky své skvělé rodině zažila již den po příletu. Vzali mě totiž na zápas amerického fotbalu. Nemusím asi zmiňovat, jak je u nich tento sport oblíbený a jak prožívají každý zápas. Půjčili mi mikinu s logem Chicago Bears a mohli jsme vyrazit. Stadion ležel přímo v centru Chicaga a tak se mi poprvé naskytl pohled na noční downtown. Nepopsatelné. Byla jsem ohromena tou monumentálností, bylo to něco tolik odlišného od všech evropských měst. Jiný svět.

Na zápas přišlo celé Chicago, alespoň takový jsem měla pocit, když jsem viděla tu masu lidí proudících na více než 60 tisícový stadion. Neznalá pravidel, ale okouzlena atmosférou, jsem si zápas moc užila. A to byl teprve začátek, za těch 10 dní strávených v Chicagu jsem zažila tolik pro mě nových a zajímavých věcí. A hlavně jsem získala pohled na americkou společnost a styl života, což bylo mé největší přání. Povedlo se to především díky rodině, která mě tak dobře přijala.

Když se blížil den odletu, vzalo mě to víc, než jsme čekala. Měla jsem pocit, že se do jejich režimu teprve začínám dostávat a že jsem toho ještě tolik neviděla a nestihla. A loučení s rodinou pro mě bylo těžké a neobešlo se bez slz. Alespoň mám důvod se tam brzy vrátit. Vlastně mám těch důvodů několik.
Závěrem bych chtěla poděkovat celé skupině studentů AG, se kterými jsem si to moc užila, a především profesorkám Janě Srpové a Tereze Hornové, bez kterých by tato akce nebyla možná a které se chovaly úžasně po celou dobu pobytu. Děkuji.

Karolína Šimková, 4.B

Northside College Preparatory High School, střední škola našich výměnných amerických studentů, byla první věc, která mě hned na začátku pobytu nechala v němém úžasu. Školní komplex a samotná atmosféra školy se nedá srovnávat s českými školami, což je pochopitelné, ale přesto by se Northside College Prep, čítající zhruba 1300 studentů, dala nazvat školou snů. Aspoň co se týče její budovy, kterou je možné nejlépe charakterizovat dvěma slovy: moderní a obrovská.

NCP je vybavena knihovnou velikosti pražských městských knihoven, posluchárnou o kapacitě 500 pohodlných měkkých sedadel a plaveckým bazénem, který se rozměry rovná krytému bazénu v Podolí. Ano, to vše pod jednou střechou a to jsem se ještě ani nezmínila o jídelně, tělocvičně, posilovně, venkovním hřišti a moderně vybavených učebnách.

Zároveň mě škola zaujala širokou škálou aktivit, které studentům nabízí jak v oblasti umění, tak ve sportu. A ať už chodíte na kreslení nebo hrajete basket, máte právo hrdě nosit oblečení v barvách školy a s logem hlásícím “Mustang pride“, neboť maskot NCP je právě mustang divoce vztyčený na zadních. To celé dodává škole určitého ducha, který postrádám na školách v České republice.

 

Budova není to jediné, čím se americké školy odlišují od našich. Ačkoli mám výhrady k americkému školskému systému, líbí se mi fakt, že studenti středních škol si mohou libovolně vybrat všechny své předměty, aby zaplnili týdenní rozvrh hodin, tudíž se mohou věnovat tomu, co je opravdu zajímá a učení se tím pádem stává zábavnějším.

Rozhodně netvrdím, že americké školy jsou dokonalé. Je to jiný svět, ale to málo, co jsem z něho viděla, mi stačilo k tomu, abych na něj navždy vzpomínala s obdivem.

Renáta Balogh 3.B

I was really deeply impressed by the Chicago architecture. I would like to describe my feelings about this marvelous city to you, since it is one of the most beautiful places I have ever seen.

The very first thing you realize about Chicago is that it is situated in a very flat area. In fact, there are no hills as far as you can see. This makes you feel kind of free, because the sky seems to be endless. Chicago is located on the coast of Lake Michigan. The lake gives the city center a greater atmosphere of fresh air. And of course, the view of the downtown skyscrapers is incredible.

 

The city itself feels like a balanced combination of the traditional and the modern architecture. You can see many types of old-fashioned buildings in the historical style. This architectual style is meant to remind us of the old medieval styles, such as Gothic or Renaissance. These buildings were built at the end of the 18th century. Also, you may see the famous elevated railway. It is made of steel and it is a bit rusty. This technical wonder reminds us of the industrial past of the city. Without it, the city center wouldn’t be complete.

But you can even see a number of breathtaking skyscrapers and other structures built in a modern and post-modern style. These buildings were designed to be simple and useful. They are flat boxes made of steel and glass - just black and gray, no ornaments or statues. And of course, the most famous building of them all is the Willis Tower. It used to be the highest structure in the world, and even now it is the 2nd highest skyscraper on the western hemisphere.

Most importantly, both the new and the old can exist together in harmony. That makes Chicago the architectaul pearl of the Midwest.

Jaroslav Vacek 3.A


AG goes to Chicago 2011

V týdnu od 21. do 30.10., tedy v době podzimních prázdnin, kdy se všichni studenti válí v posteli a odmítají vystrčit nos, se pár odvážlivců z naší školy vydalo na výlet do Chicaga. Bylo to úžasné.

Hned po příletu jsme měli možnost seznámit se s velkou a moderně vybavenou Northside College Preparatory Highschool, kde nás uvítal americkými studenty ručně vyráběný fantastický plakát Vítejte v Chicagu! Dostali jsme Toffee Apples – místní podzimní specialitu- a byli jsme vysláni k našim hostitelským rodinám, abychom s nimi strávili nerušený víkend plný zábavy.

V pondělí jsme se dozvěděli, jak funguje americký středoškolský systém, jelikož jsme měli unikátní možnost strávit den ve školních lavicích jako ostatní místní studenti. Taky jsme si pilně připravili náš domácí úkol – povídání i ČR – a pokusili jsme se naši skvělou zemi v hodinách přiblížit americkým studentům.

  
(více fotografií)

Následující tři dny jsme měli nabitý program jako správní turisté – oslňující chagskou architekturu, dechberoucí Field Museum a Shedd Aquarium, výstup na ohromnou J. Hancock Observatory, druhou největší budovu Chicaga, nádherné Art Center, prosluněná Millenium Park a hektickou burzu Board of Trades.

Na závěr našeho putování nám naše partnerská škola připravila vynikající Pizza party a Haloweenský koncert v podání nadaných žáků školního orchestru a sboru.

Poslední den přišlo srdceryvné loučení a my odcestovali zpět do Prahy. Výlet do Chicaga se pro nás stal nezapomenutelným zážitkem. A zmínila jsem se už, jak úžasný, fantastický, zábavný, unikátní, skvělý, oslňující, dechberoucí, nádherný, prosluněný a vynikající tento výlet byl? :)