Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).

Akademické gymnáziuma Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky,školy hlavního města Prahy

Německo

Mnichov 21.–23. 10. 2021

Unser Ausflug nach München
Vom 21. bis zum 23. Oktober waren wir in der Hauptstadt Bayerns, in München. Am Donnerstag mussten wir sehr früh aufstehen. Da wir aus Florenc um 6 Uhr früh abfahren sollten, waren wir alle gegen 4 oder 5 Uhr aufgestanden. Gegen Nachmittag sind wir schon in München angekommen.
Zuerst haben wir den Olympiapark besucht. In diesem Park hat die Sommerolympiade im Jahr 1972 stattgefunden. Es gibt hier eine Olympiahalle, ein Olympiastadion, ein olympisches Dorf oder eine olympische Pressestadt. Im Olympiapark waren wir auch im BMW Museum und in der BMW Welt, wo man ein Auto kaufen kann. Autos sind billiger hier, aber es ist ein Erlebnis für Kunden. Und am Abend sind wir in dem Zentrum der Stadt spazieren gegangen. Das Zentrum ist sehr schön, zum Beispiel das Neue Rathaus am Marienplatz ist großartig.
Samstag war ein Feiertag für die Fußballfans wie ich es bin. Wir haben die Allianz Arena besucht. Das ist ein Fußballstadion, wo einer der besten Klubs in der Welt spielt - Bayern München. Dann waren wir im Deutschen Museum (es ist ein Technikmuseum) und in dem Englischen Park, der am größten in München ist. Und am letzten Tag haben wir berühmte Bilder in der Alten Pinakothek und das Cuvilliés-Theater gesehen.
Das war unser Ausflug nach München. Neben den Sehenswürdigkeiten hatten wir viel Spaß miteinander gehabt und das Essen in München war sehr gut!

Viktor Bosák, 4.A

Unser Ausflug nach München
So, unser Ausflug begann am Donnerstag. Um 5:45 Uhr hatten wir das Treffen. Nach München kamen wir gegen zwölf Uhr und der erste Halt war der Olympiapark, der mir sehr gefiel. Parks in München sind wunderbar. Danach besuchten wir das BMW-Museum, wo man im Auto sitzen und Musik hören konnte. Dort wartete unser Bus und wir fuhren endlich zum Hotel und kamen unter. Am Abend machten wir einen Spaziergang durch das Stadtzentrum.
Am Freitag besuchten wir die Allianz Arena, wo die Mannschaft FC Bayern München spielt. Danach kam an die Reihe Deutsches Museum, das interaktiv und unterhaltsam war. Am Nachmittag gingen wir zum Englischen Garten. Es war mein Lieblingsort in München. Die Sonne schien und ich und meine Freunde schlenderten mit Kaffee in den Händen durch den Park. Sogar hatten wir die Möglichkeit, uns  mit den Einheimischen zu unterhalten.
Und den letzten Tag war geplant die Alte Pinakothek, wo man viele Bilder sehen konnte. Dann besuchten wir auch das Schloss Nymphenburg. Es gab da viele schöne Schwäne. Und die letzte Sehenswürdigkeit war das Cuvilliés Theater in der Residenz, wo wir im Zuschauerraum saßen und etwas über die Geschichte erfuhren. Die Stadt konnten wir auch selbst erkunden, weil wir immer ein paar Stunden zwischen Besichtigungen hatten. München durften wir sicher nicht ohne Bratwurst verlassen.
Die Hauptstadt von Bayern ist großartig. Ich genoss sehr den Ausflug und ich freue mich auf weitere Reisen.

Lucie Vilímová, 3.C

V Mnichově s AG

Den první
Naše třídenní poznávání Mnichova započalo brzy ráno ve čtvrtek, dne 21. října. Ještě s ospalkami slepenýma očima jsem vyhlížela skupinku stejně ospalých náctiletých, čekajících na příjezd autobusu, který se nám měl stát po následující tři dny naším druhým domovem. Po zkontrolování všech potřebných dokumentů byl už konečně čas odjezdu. V hlavě jsem ještě rychle projela seznam věcí, které s sebou mám, popřípadě nemám, a s nelibostí jsem si s prvním trhnutím autobusu uvědomila, že jsem si zapomněla šátek. Ani jsem se nenadála, a byli jsme v Mnichově. Nebe bylo čistě modré a sluneční paprsky tančily po skleněných plochách moderní mnichovské architektury. Podzimně zbarvené listí stromů však z větví rval silný vítr, nejsilnější, jaký jsem snad kdy zažila. Po úspěšném zdolání a slezení z nejvyššího bodu Olympiaparku, aniž by nikoho z nás obzvlášť silný poryv větru nestrhl s sebou a nezanesl na leteckou prohlídku Mnichova, jsme si obhlídli olympijský plavecký bazén a přesunuli se do komplexu BMW Welt. Tam firma BMW vystavovala nejnovější modely jejich aut. V BMW Muzeu, které se nacházelo hned přes ulici, bylo hlavním tématem výstavy historie automobilové značky a udržitelnost. Poté přišel čas na zabydlení se v hostelu a obchůzku po centru Mnichova. Cestou jsme navštívili například Hofbräuhaus München – několikapatrový pivovar, kam se najednou vešlo tisíce hladových hostů – který je po právu označován jako symbol všech bavorských hospod. Hned při vstupu vám nosní dírky naplnila všudypřítomná vůně knedlíků a ušní bubínky živá bavorská muzika a břinkot pivních sklenic. Mezi vesele hovořícími zákazníky pak kličkovala paní, prodávající mohutné nádorovité preclíky. Škoda, že jsem si v tom všem shonu a zmatku nestihla jeden koupit. O důvod více se do Mnichova někdy v budoucnu opět podívat. Rozchod jsme dostali až poměrně pozdě večer, centrum tedy bylo už nasvícené, ale noční život se měl rozproudit až v pátek a sobotu. K večeři se mi podařilo obstarat preclík z tamní pekárny Rischard a ještě před tím, než se zavřely obchody, jsem skoupila širokou škálu německých sladkostí. Byly to sladce utracené peníze.

Den druhý
Po bohaté snídani nás autobus přepravil k Allianz Aréně, o které nám něco víc řekli dva bavorští průvodci. Nahlédli jsme i do šaten hráčů a zavítali do fanshopu populárního fotbalového klubu FC Bayern München. Počasí už tak slunné jako den předešlý nebylo, to nám však nemuselo vůbec vadit, neboť jsme další tři hodiny strávili v Deutsches Museum – rozlehlém technickém muzeu, plném interaktivních modelů a zajímavých ukázek z různých oborů vědy. Oběd si každý našel na farmářském trhu Victuals Market, kde mi zdrojem potravy byl opět Rischard. Kdy jindy se vám poštěstí se každý den stravovat preclíky než v Německu? Následovala Anglická zahrada, kde jsme se pokoušeli pošprechtit si s někým místním. Co tuto zahradu odlišuje od ostatních je Eisbachwelle hned u vchodu, kde se zkušení surfaři snaží co nejdéle udržet na prkně, vše před zraky zvědavých kolemjdoucích a turistů.

Den třetí
Ráno jsme si prohlédli barokní zámek Nymphenburg a část zámecké zahrady. Mnichov je skutečně architektonicky rozmanité, chvílemi jsem úplně zapomněla, že jsme pořád v tom stejném městě. Historie tu kráčí s pokrokem ruku v ruce. Autobusem jsme se poté transportovali k Staré pinakotéce a tam se něco kolem hodiny a půl procházeli mezi obrazy malířů od středověku až do poloviny 18. století. Rozchod jsme měli dříve a volný čas jsem se rozhodla strávit v tamních knihkupectvích. Snad budu jednou umět německy dobře natolik, abych byla schopná si i některé z titulů přečíst. Tento den se jako žádný jiný samozřejmě neobešel bez preclíku. Finální návštěvou nám bylo divadlo – nebo spíše divadélko – Cuvilliés, topícím se ve zlaté a rudé barvě.

Alena Stehlíková, 1.C

 

Mnichov
Za mě to byl jeden z nejlepších zájezdů, na kterých jsem byl. Byla tam legrace a také jsem se něco dozvěděl. Nejvíc se mi líbila Allianz Arena, protože hraju fotbal. Tak to byl pro mě největší zážitek. A hlavně -  Bayern Mnichov je jeden z mých nejoblíbenějších týmů. Pak se mi líbilo i technické muzeum Deutsches Museum, ve kterém mě trochu zklamalo, že jsem si nemohl nějaké věci vyzkoušet jako v českých muzeích. I přesto jsem si to moc užil. V Alte Pinakothek jsem nebyl moc nadšený, protože já se v obrazech moc nevyžívám, ale měli tam dobrou kavárnu, což beru jako základ úspěchu. V Anglické zahradě mě zaujalo to, že tam lidi surfovali na říčce Eisbach, a potom, když byl rozchod, tak jsme zalezli s klukama na dětské hřiště a tam jsme si povídali. Ale co se mi líbilo úplně nejvíc, tak to byly rozchody po společné procházce městem. Během nich jsme se najedli a pak jsme se šli do McDonaldu zahřát, protože večery už byly chladné. Tam jsme si koupili burgery a povídali si, anebo hráli golfík na mobilu. Takže mně se ten zájezd moc líbil a už se těším na příští rok.:)

Miroslav Beneš 1.A

 

 

Berlin, 29. 11. – 1. 12. 2019

 
(více fotografií)

Výstava Berlín s AG:

 
(více fotografií)

 

Freiburg, 7.–14. 5. 2019

Reisebericht Austauschaufenthalt Freiburg 7.–14. Mai 2019

Am Dienstag, den 7.5. fuhren wir mit unserer Schule auf einen Schüleraustausch nach Freiburg. Wir haben uns um 7:30 auf dem Prager Haubtbahnhof getroffen. Wie üblich kamen ein paar Mitschüler zu spät, aber damit haben alle gerechnet. Um 8:05 fuhr unser erster Bus nach Nürnberg. Die Fahrt dorthin dauerte ungefähr dreieinhalb Stunden. Ich bin neben meiner Freundin Patricia gesessen. Wir haben viel Musik gehört, ein bisschen geschlafen und auch Karten gespielt. Als wir in Nürnberg angekommen sind, gingen wir ein bisschen durch den Bahnhof spazieren, um uns zwischen den langen Bus – und Zugfahrten ein bisschen die Beine zu vertreten. Um 12:57 fuhr unser Zug nach Frankfurt, also hatten wir etwa eine Stunde frei. In diesem Zug haben wir noch mit anderen Mitschülern auf einem Vierersitz gesessen und wieder Karten oder Tic Tac Toe gespielt. Um 15:22 kamen wir in Frankfurt an. Wir hatten nicht mehr so viel Zeit wie in Nürnberg, also haben wir alle zusammen auf den Zug gewartet. Dieser Zug hatte ein paar Minuten Verspätung, aber zumindest für mich war es kein Problem. Um 15:55 stiegen wir in diesen Zug ein und haben uns alle nach einem langen Reisetag schon auf unsere Austauschpartner und Gastfamilien in Freiburg gefreut. Um 18 Uhr kamen wir endlich in Freiburg auf dem Hauptbahnhof an. Als wir aus dem Zug ausstiegen, kamen unsere Austauschpartner gleich, um uns zu begrüßen. Ich ging mit meinem Partner Tristan gleich zum Bus und wir fuhren nach Hause. Als wir zuhause ankamen war seine Mama noch nicht zu Hause, also gingen wir noch in die Stadt um etwas zu essen und bei dem schönen Wetter die ersten Eindrücke von Freiburg zu sammeln. Am Abend, als wir wieder zu Hause waren, war auch Tristans Mutter schon da und hat mich herzlich begrüßt. Ich habe ihr auch ein paar Geschenke aus Prag mitgebracht, die ihr wirklich gefallen haben.

 
(více fotografií)

Am Mittwoch, den 8. gingen wir mit unseren Partnern mit in die Schule. Erst haben wir ein paar Fragen für die Frau Sturm, die Schulleiterin des Theodor Heuss Gymnasiums, vorbereitet, die wir nachher auch gestellt haben und dann haben wir auch im Unterricht mitgemacht. Ich durfte bei den Sozialkunde/Politik und IT Technik mitdabei sein. Nach diesem kurzen Unterricht haben wir in der Schulmensa gegessen. (Es gab Spagetti) Dann fuhren wir ohne unsere Partner in die Stadtmitte und haben eine kurze Führung durch die Altstadt gemacht die wir dann mit einer Stadtrallye abgeschlossen haben. Nachher gingen wir noch mit anderen Leuten ich ein Restaurant, um etwas Kleines zu essen. Am Abend hat mich Tristan noch in die Uni-Bibliothek genommen und hat mich durch das ganz neue Gebäude geführt.
Am Donnerstag, den 9. fuhren wir nach Basel. Wir haben uns in der Früh wieder in der Schulmensa getroffen, von wo wir dann mit einer Strassenbahn zum Hauptbahnhof fuhren. Um 9:15 fuhr schon unser Zug nach Basel. Wir kamen um 10:12 in Basel an und sind dann in das Tinguely Museum geeilt. Die Ausstellung des Museums hat mir wirklich sehr gefallen. Vorher hatte ich noch nie etwas über diesen Künstler gehört, aber er hat mich wirklich inspiriert. Nach dieser Austellung gingen wir dann noch in die Stadt. Wir haben uns auch den Basler Münster angesehen, welcher zwar nicht so groß wie der Freiburger Münster, aber trotzdem schön ist. Unsere Lehrer haben uns eine Stunde frei gegeben, also konnten wir noch eine Weile durch die Stadt spazieren. Ich habe noch nie im Leben so viele Fahrräder auf einmal gesehen. Um 15:46 waren wir schon wieder auf der Rückfahrt nach Freiburg. Ich war ziemlich müde, also habe ich die ganze Fahrt durchgeschlafen. In Freiburg hat mich Tristan wieder abgeholt. Wir fuhren erst nach Hause, wo wir erstmal köstlichen Spargel von Tristans Mama gegessen haben. Nachher gingen wir noch raus. In St. Georgen, wo Tristan wohnt gibt es eine kleine Kinderbahn mit einem kleinen Zug und Minenwagen. Wir gingen die ganze Strecke an den Gleisen entlang und zurück. Da gab es eine wirklich schöne Aussicht auf die St. Georgs Kirche.
Am Freitag, den 10. fuhren wir alle mit unseren Partnern gemeinsam auf einen Ausflug in den Europapark nach Rust. Unser Treffpunkt war um 8:25 auf dem Haubtbahnhof. Die Fahrt war ziemlich kurz, obwohl wir bis an die Französische Grenze fuhren. Wir kamen um 9:15 im Europapark an. Wir haben uns alle auf die Attraktionen gefreut. Vor allem auf die Blue Fire und Silver Star Achterbahnen. Neben Achterbahnen haben wir auch ein 4D Kino, Boote und andere Attraktionen besucht. Am besten gefielen mir aber die Attraktionen Blue Fire, wo es die meisten Looopings und Drehungen gibt, und dann noch Wodan, welcher komplett aus Holz gebaut, aber richtig schnell ist. Um 17:05 mussten wir den Park schon verlassen und zum Bahnhof gehen. Die Rückfahrt habe ich wieder durchgeschlafen. Wir kamen um 17:56 in Freiburg an. Vom Haubtbahnhof ging ich mit Tristan nach Hause wo uns seine Mamma Käsespätzle kochte. Am Abend gingen wir auf das Weinfest, wo wir uns mit anderen Austauschpartnern trafen. Ich habe da auch viele neue Leute kennengelernt. Zum Beispiel die Abiturienten von dem Theodor Heuss Gymnasium, die den Tag zuvor die letzte Prüfung abgelegt hatten. Wir blieben ein bisschen länger als sonst draußen, weil das Fest ungefähr 3 Minuten zu Fuss von Tristans Haus war.
Am Samstag, den 11. gingen wir mit Tristan und anderen Austauschpartnern auf den Schlossberger Aussichtsturm. Ich habe mich ziemlich gewundert, wie nah er dem Münster war. Wir gingen ungefähr eine halbe Stunde vom Münster und schon waren wir 185 Meter höher als zuvor. Die Aussicht war wunderschön. Wir haben die ganze Stadt gesehen. Ich wusste auch nicht, dass es in Freiburg ein Gefängnis gibt. Als wir zurück in die Stadt gingen, hatten wir alle schon Hunger haben undbeschlossen etwas zu essen. Wir gingen also in die Karstadt wo es ein grosses Buffet gab und haben alle etwas zum essen gekauft. Ich hatte einen Holzfällersteak mit Bratkartoffeln. Aber das Wetter hat uns das gute Essen anscheinend nicht gewünscht, weil es in einer weile nachher an zu hageln begann. Wir liefen alle ins Gebäude hinein. In einer Weile war das Wetter wieder in Ordnung, also gingen wir wieder durch die Stadt spazieren. Wir haben eine Legalisations Demonstration gesehen. Nachher fanden wir witzig, dass die Gegendemonstration nur 3 Mitglieder hatte und die Legalisations ungefähr 1000. Wir haben dann noch Eis gegessen und fuhren nach Hause. Zu Hause haben wir wieder etwas zum Abendessen gehabt und gingen wieder raus. Wir haben erst eine Weile durch das Dorf spaziert, aber nachher kamen wir wieder an das Weinfest wo wir wieder ein paar Leute aus dem Austausch getroffen haben, also blieben wir wie letzten Abend dort.
Am Sonntag, den 12. haben wir in der Früh mit Tristan ausgemacht, dass wir nur zusammen einen Ausflug in den Schwarzwald und zum Titisee unternehmen. Wir fuhren um 9:15 vom Haubtbahnhof los und kamen um 10:05 an. Erst gingen wir in den Wald. Wir wollten nicht an den Autos vorbeigehen, also gingen wir richtig durch den Wald, wo ich dann leider in eine tiefe Pfütze gestiegen bin und meinen Fuss fast bis zum Knie nass hatte, aber wir hatten wirklich viel Spass. Nachher gingen wir zum Titisee, wo wir ein Tretboot ausliehen und auf dem See fuhren. Wir mussten zwar ein bischen rennen wenn wir dann zum Zug mussten, aber es hat sich gelohnt. Um 17 Uhr waren wir wieder in Freiburg auf dem Hauptbahnhof. Erst fuhren wir nach Hause, woch meine Socken und Hose wechseln musste, aber nach einem köstlichen Abendessen haben wir unst wieder entschieden, dass wir das drittemal zum Weinfest gehen wollen, damit wir die „Tradition“ halten. Wir haben uns noch mit ein paar Austauschpartnern verabredet, dass wir uns dort treffen. Dieser Abend war wirklich entspannt. Wir gingen dann alle durch St. Georgen spazieren, haben Musik gehört und geredet.
Am Montag, den 13., an dem letzten Tag waren wir alle schon ein bischen traurig, dass diese unglaublich tolle Woche gleich zu ihrem Ende kommen wird. Im Plan war ein Ausflug nach Strassburg. Wir haben uns um 8:30 bei der Schule getroffen. Wir hatten einen gebuchten Bus, also mussten wir nirgentwo umsteigen oder warten. Um 11:15 sollte unsere Besichtigund des Europäischen Parlaments beginnen, aber wegen irgendwelchen Verwirrungen startete sie erst um 12:15. Die Besichtigung war wirklich interresant, aber es war schade, dass wir keine Diskusion gesehen haben. Nachher gingen wir in die Stadt. Mir persönlich hat Strassburg mehr gefallen, als Basel. Die Stadt war lebhafter und heller. Wir hatten dann etwa 1,5 Stunden frei, also haben wir die Stadt ordentlich durchgelaufen. Um 16 Uhr sollte die geplante Abfahrt sein, aber wegen ein paar Mädchen fuhren wir erst um 16:23 los. Wir haben die ganze Fahrt zurück Tic Tac Toe gespielt. Wir kamen um 17:45 wieder bei der Schule an. Am Abend haben die Deutschen Austauschschüler eine Abschiedsparty für uns organisiert. Wir gingen auf den Schönberg, woher wir eine spektakuläre Aussicht hatten. Wir haben Decken mitgebracht und sassen da auf einer offenen Wiese. Wir haben Musik gehört und miteinander geredet. Es war das beste Ende, das es sein konnte.
Am Dienstag, den 14.5. gab es schlechtes Wetter, wir sind aufgewacht und es hat ein bischen geregnet. Wir haben uns um 7:40 in der Schulmensa getroffen. Wir haben uns nochmal verabschiedet. Es war wirklich traurig. Wir haben uns versprochen, dass wir uns irgendwann mal wieder treffen. Ich will nicht pessimistisch sein, aber nach meinen Austauscherfahrungen passiert es nie. Es ist traurig, aber es ist so. Um 8:57 fuhren wir mit dem Zug wieder zurück nach Prag...

Jan Jindřich Richtár

Freiburg v Praze, 25. 9. – 2. 10. 2018

 
(více fotografií)

Lutherstadt Wittenberg, 3.–7. 12. 2017

   
(více fotografií)

Jazykový kurz

1. den
Již na začátku našeho zájezdu jsme začali s úsměvem na tváři, když jsme stihli vlak. Při naší cestě do Lipska nás zarazila jen změna nástupiště vlaku v Drážďanech. V Lipsku jsme se podívali do kostela sv. Mikuláše, kde k našemu překvapení bylo teplo. Když jsme vyšli začalo sněžit. Do Wittenbergu jsme dorazili za tmy a byli jsme vděční za skvělou večeři, kterou nám podali. Tím náš den, ale ještě nekončil. Šli jsme totiž na krátkou procházku pro orientaci, která se některým zdála lehce zbytečná. Pak jsme již všichni šli vděčně spát.

2. den
V pondělí, druhý den našeho pobytu, jsme se po snídani sešli s naší německou paní profesorkou Frau Claßen. Jako učitelka němčiny, dějepisu a theologie nám výborně vysvětlila všechno o životě Martina Luthera a byla dokonale připravena na všechny naše dotazy.
Po obědě jsme prošli město ještě jednou, tentokrát ale s německou průvodkyní, která nám pověděla nejen o osobách důležitých pro reformaci, ale i o ostatních známých osobnostech Wittenbergu. Během prohlídky jsme měli pozorně poslouchat, abychom si získané informace mohli doplnit do Stadtrallye. Vyplněním Stadtrallye jsme strávili skoro celý večer.

3. den
Po snídani jsme šli na exkurzi do Hundertwasserschule nebo-li Luther-Melanchthon-Gymnasium Wittenberg. Byli jsme rozděleni do skupin a následně do různých (jedenáctých) tříd. Všichni jsme se tedy zúčastnily dvou hodin matematiky, mezi kterými žáci neměli žádnou přestávku. Dále jsme po polovinách měli komentovanou prohlídku školu, kterou pro nás měli připravenou dvě studentky této školy. Nakonec nám pustili krátké video o Wittenbergu a vrátili jsme se do centra města, kde jsme dostali rozchod na oběd. Odpoledne jsme navštívili Asisi Panometer, což je výstava panoramatického obrazu středověkého Wittenbergu. Mohli jsme tedy zhlédnout jeden den ve Wittenbergu za Martina Luthera s hudebním, zvukovým a světelným doprovodem. Večer po večeři jsme se dívali na velmi zajímavý film o Martinovi Lutherovi.

4. den
Ráno po snídani jsme se šli podívat do sklepení v Jugendherberge, kde se nacházely různé rekvizity z filmu, který jsme viděli předchozí den a také nám zde byly nadiktovány otázky, které jsme měli během dne vyplnit. Dopoledne jsme se vydali do interaktivního muzea Science Center futurea, které financoval Andrej Babiš. Měli jsme k dispozici tři patra plné zajímavých informací a úkolů. Po prohlídce vzdělávacího centra jsme zpívali ve Schlosskirche české koledy a potom jsme měli volno na oběd, po kterém jsme měli sraz u Lutherhausu. Zde jsme absolvovali prohlídku s českou průvodkyní a dozvěděli se spoustu dalších informací o Lutherovi nebo Wittenbergu. Po večeři jsme si kontrolovali odpovědi na otázky.

Vědecké centrum futurea – představa
Vědecké centrum futurea poskytuje živé a hravé chemické znalosti a aktivně zapojuje návštěvníky. Historická budova – dobře rozpoznatelná přímo na Marktplatz – nejenže odpovídá lidem, kteří jsou již nadšeni vědou: Vědecké centrum futurea se věnuje všem, probouzí zájem o vědecké téma budoucnosti a překvapuje svými poznatky. Je chemický průmysl důležitý? A jestli ano, tak proč? Co je v chemickém průmyslu vlastně vyráběno, jak to všechno funguje a kde se setkáváme s chemickými produkty v běžném životě? Zejména mladí lidé mají zkušenosti s výstavami, jak mohou být přírodní vědy podmanivé a rozmanité.
Vědecké centrum futurea se snaží úzce spolupracovat se školami v regionu a doplňovat je ve vědeckém vzdělávání. Jako mimoškolní místo pro učení nabízí Vědecké centrum futurea aktivní prostředí pro neformální a samostatné učení. Vybavení a obsah budovy je přizpůsoben učebním cílům škol a může být prezentován v individuálních a upravených projektech.
Se získáním dvou vedlejších budov na náměstí a jejich pečlivou rekonstrukcí v duchu ochrany památek přispívá Vědecké centrum futurea k rozvoji a modernizaci města. Vědecké centrum futurea je živý důkaz, že Wittenberg je kulturní průmyslové město.

5. den
Náš poslední den začal nejspíš až příliš časně z rána, kdy jsme museli uklidit pokoje a až poté jít na snídani. Pak jsme již vyrazili směrem na nádraží, ze kterého nás vak odvážel do Drážďan. Samotné Drážďany jsme prolétli velmi rychle, takže jsme viděli téměř všechno, ale nic jsme si pořádně neprohlídli. Při rozchodu šel každý kam ho nohy nesly. Každý se naštěstí vrátil včas na nádraží. Pak jsme již jen nasedli do vlaku, který nás dovezl na Hlavní nádraží, kde jsme se všichni rozešli.

studenti 1. roč.

   

Při cestě do Lutherstadt Wittenberg jsme se zastavili v Lipsku, kde jsme měli čtyřhodinovou přestávku. Zde jsme navštívili kostel sv. Mikuláše. V tomto kostele jsme seznámili s protestanstvím a lutheránstvím. Potom jsme byli vedeni k Auerbach Keller, kde se odehrával Faust od Goetheho. Následoval vánoční trh, kde jsme mohli ochutnat místní vánoční delikatesy.
Program ve Wittenbergu začal večer příjezdem do Jungendherberge, kde jsme se ubytovali a navečeřeli. Po zabydlení jsme se šli projít po městě a podívat se na vánoční trhy v historickém centru Wittenbergu. Ještě tentýž večer se nám představila německá profesorka Frau Claßen, která s námi trávila celý pobyt.
Ráno po snídani jsme měli hodinu s Frau Claßen, která nám řekla spoustu informací o Martinu Lutherovi a rozdala nám pracovní listy, s kterými nám ochotně pomohla. Následně jsme dostali Stadtrallye, což byla naše odpolední práce. Odpolední program obnášel procházku městem s německy mluvící průvodkyní. Během prohlídky města jsme nasbírali informace do Stadtrallye, kterou jsme večer prezentovali Frau Claßen. A spolu s ní jsme zkontrolovali správné odpovědi.
Třetí den jsme navštívili Hundertwasserschule, kde jsme byli zapojeni do výuky a navázali kontakt s žáky tohoto gymnasia. Po hodině matematiky následovala prohlídka celé budovy. Ujala se nás milá patnáctiletá studentka tohoto gymnasia. S ní jsme prošli školu od střechy až po jídelnu. Řekla nám spoustu zajímavostí a na střeše školy jsme měli možnost si vychutnat výhled na celý Wittenberg. Budova školy nás zaujala svou jedinečností. Například každé okno má jiný tvar a znázorňuje tím, že každý žák má jiný pohled na svět. Též jsme mohli vidět observatoř, což je další jedinečnost, která není součástí každé školy. Dále na programu jsme měli návštěvu Asisi, která nás zanesla do 16. Století, do doby Martina Luthera. Po večeři jsme měli promítání filmu o životě Martina Luthera.
Následující den jsme dopoledne navštívili Science Muzeum, které nám přineslo spoustu zajímavých informací o přírodě a různých vědách. Poté jsme se přesunuli do Schlosskirche, kde jsme zazpívali dvě tradiční české koledy. Po pauze na oběd jsme měli prohlídku Lutherhausu. Po této velmi důležité památce Wittenbergu nás provedla česká průvodkyně, která zde žije již sedmnáct let. Předala nám doplňující informace o Martinu Lutherovi. Po večeři přišlo balení a těšení se na poslední den strávený v Drážďanech.
Hned zrána jsme vyrazili do Drážďan, kde jsme strávili téměř tříhodinovou pauzu po cestě domů. Zde jsme obcházeli místní památky, například Frauenkirche či Zwinger. Po následném občerstvení, na vánočních trzích nebo v přilehlých restauracích, jsme se vrátili zpět na nádraží a vydali se na cestu zpět do Prahy.

Noemi Fritzová, Anna Karlická, Viktorie Kovač (2.C), Martin Hyna (2.A)

 

V neděli 3.12. ráno se sešla naše nemalá skupina dvaceti lidí, kteří se pilně učí německý jazyk, na Wilsonově nádraží nejen abychom využili a rozšířili své schopnosti v německém jazyce, ale také proto, abychom oslavili pětisté výročí Martina Luthera a jeho církevní reformace. Pod vedením profesorky Švandové a Minaříkové jsme se na dalších pět dní rozloučili s Prahou a vydali se vlakem přes Drážďany do vánočního Lipska. V zasněženém Lipsku jsme absolvovali čtyřhodinovou prohlídku. Jako první jsme navštívili Auerbachs Keller, sklep významný pro své vynikající víno, ale hlavně známý již od šestnáctého století díky Goethově hře Faust. V tomto sklepení totiž Mefistofeles a Faust začali svoji pouť. Z těchto sklepení jsme pokračovali ke Kostelu svatého Tomáše (Thomaskirche), kde strávil nemalou část svého života J. S. Bach jako sbormistr dodnes velmi známého chlapeckého sboru – Thomanerchor. Ve zbývajícím čase jsme obdivovali Lipské vánoční trhy a ve čtvrt na pět už nás vlak vezl do naší cílové destinace Lutherstadt Wittenbergu. Ještě ten večer nás po večeři čekala kraťounká prohlídka večerním městem, avšak poté jsme všichni, znaveni náročným dnem plným cestování, padli do postelí a okamžitě usnuli.
V pondělí 4.12., plni výborné snídaně, která se konala v naší ubytovně, která se nacházela na dvoře evangelického zámeckého kostela (Schlosskirche) o kterém ještě budu psát později, jsme absolvovali přednášku s německou lektorkou a profesorkou dějepisu paní Brigitte Claßen o Martinu Lutherovi a jeho reformaci. V této přednášce jsme se dozvěděli většinu potřebných informací k pozdějšímu dotazníku (Stadtrallye) týkajícího se historie města. Zbytek informací se k nám dostal na odpolední prohlídce městem s průvodcem. Tato prohlídka zahrnovala právě výše zmíněný Schlosskirche, který má na svých kostelních dveřích přibito 95 Lutherových tezí o tom, jak by se církev měla správně chovat. Dále jsme si prohlédli Lutherův dům (zvenku), navštívili jsme městský kostel (Stadtkirche) také považovaný za mateřský vůči protestantské revoluci, jelikož se v něm začalo kázat německy (ne latinsky) a probíhalo zde první přijímání. Na závěr jsme se ocitli na dvoře teologické fakulty, kde přednášel i sám Martin Luther. Večer nás po večeři čekalo zhodnocení našich dotazníků a plni nových informací a natěšeni na další den jsme spokojeně ulehli.
Úterý 5.12. se dopoledne netýkalo tolik dějepisu a historie jakožto spíše matematiky v německém jazyce. Naskytla se nám totiž úžasná možnost návštěvy německé školy, která byla zrekonstruována pod dohledem známého a vynikajícího architekta Hundertwassera. Tam jsme měli právě tu možnost stát se na dvě hodiny, resp. jednu dvouhodinovku, členy německé matematické třídy. Rozřazení bylo dokonce tak dokonalé, že jsme mohli využít nejen naše znalosti z němčiny ale i z matematiky a povedlo se nám správně porozumět branné látce. Po vyučování jsme byli školou provedeni, a i leccos nám utkvělo v  hlavách z její historie. Po obědě nás čekala velmi povedená výstava, zvaná Asisi-Panometer (sesterské se nacházejí například v Berlíně nebo Drážďanech), kde se nacházel 360° pohled do Wittenbergu v  době, kdy byl živ Martin Luther. Tento veliký panoramatický obraz obsahoval dokonce skutečné postavy žijících ve Wittenbergu v té době. Opět námi proudila velmi intenzivní síla historie. Do tohoto intenzivního historického ducha jsme se ponořili ještě jednou ten večer, kdy nám byl přehrán film o životě Martina Luthera.
Ve středu 6.12., předposlední den, nás dopoledne čekalo opět méně historie a ponořili jsme se do biochemie a fyziky v rámci hospodářství. Návštěva vědeckého centra Futurea, navrhnutá a financovaná Andrejem Babišem, nás velmi zaujala. Jedná se o interaktivní výstavu. Člověk si může zkusit stavět molekuly, zkoumat mikroskopem a jiné velmi zábavné činnosti. Před obědem jsme zazpívali české vánoční koledy v nádherném Schlosskirche. Odpoledne nás opět čekala návštěva Lutherova domu, pro tentokrát zevnitř. Zúčastnili jsme se prohlídky v češtině. To znamenalo, že informace, kterým jsme plně neporozuměli německy nám český průvodce doplnil v&nbspnaší mateřštině. Večer už nezbývalo bohužel nic jiného než si zabalit, jelikož další den ráno jsme museli opustit toto překrásné městečko, ve kterém se odehrálo tolik historie, že by to jeden do něj ani neřekl.
Ve čtvrtek 7.12. brzy ráno za námi zůstávaly už pouze stopy na poprášeném chodníku sněhem cestou na nádraží. Ovšem loučení s Wittenbergem nebyl ještě konec našeho kurzu. Cestou do Prahy jsme se ještě zastavili v Drážďanech a prohlédli si velmi známý komplex Zwinger, kde nás zastihla i zvonkohra, a pokračovali směrem na Striezelmarkt, odkud jsme se poté odebrali na nádraží a vlakem zase domů.
Jazykový kurz ve Wittenbergu nebyl pouze obohacující na jazykové znalosti, ale také na dějepisné znalosti. Díky tomuto kurzu jsme se dozvěděli nejen o Martinu Lutherovi ale o církvi a její historii obecně. Wittenberg sám o sobě je sice velmi malé městečko, ale historického ducha má mnohonásobně většího. Pokud máte v oblibě historii, určitě doporučuji Lutherstadt Wittenberg navštívit. A tímto bych i rád poděkoval naším profesorkám za rozšíření našich nejen jazykových ale i dějepisných obzorů.

David Procházka, Petr Topinka a Jindřich Štěpánek (2.C), Gabriela Streitová a Lucie Pragerová (2.A)

 

1. den (neděle 3.12.2017)
Naše cesta do Wittenbergu začala srazem na Hlavním nádraží v 8:00. První vlak nám odjížděl do Drážďan v 8:30, kde jsme přestoupili do druhého vlaku ve směru Lipsko. Asi ve 12:20 jsme dorazili do Lipska, kde nás čekala 4 hodinová prohlídka města. Ve městě jsme viděli mimo jiné Auerbachs Keller. Během našeho osobního volna jsme mohli vidět městskou radnici, Thomaskirche a navštívili jsme také Vánoční trhy. Díky skvělému počasí a nadšení všech účastníku jsme si všichni prohlídku užili a neradi jsme Lipsku opouštěli. V 16:15 nám odjížděl vlak do naší konečné destinace Lutherstadt Wittenberg, kam jsme přijeli v 16:50. Zavazadla nám byla dovezena do ubytovny poblíž Schlosskirche, na jehož vrata Martin Luther přibyl svých 95 tezí a my jsme prošli krásnou procházkou do ubytovny. Tam na nás již kromě zavazadel čekal příjemný recepční, který nám ve zkratce popsal, jak to v ubytovně funguje. Kolem 18:00 byla večeře a po ní krátká procházka po Vánočních trzích ve Wittenbergu. Večer jsme všichni zalehli vyčerpaní, ale natěšení na to, co nás ještě čeká.

2. den (pondělí 4.12.2017)
Druhý den jsme se stejně jako v následujících den vzbudili v 7:00 a přibližně v 7:30 už jsme všichni seděli na snídani. Jak kvalitou pokojů, tak i jídlem na snídani byli podle mého názoru všichni příjemně překvapeni. Následoval sraz v 8.00 v místnosti na konci chodby, kde proběhlo rozdělení do pracovních skupin, ve kterých jsme v následujících dnech odpovídali na otázky do Stadtrallye Wittenberg. Poté nám vstřícná a profesionální Frau Claßen začala říkat základní informace o životě Martina Luthera. Mnohdy jsme měli problémy s porozuměním a Frau Claßen nám vždy vše ochotně přeříkala a vysvětlila.
Kolem 12. hodiny jsme se hladoví přesunuli do centra města a dostali jsme volno na oběd na Weihnachtsmarktu.
Ve 13:30 začala naše prohlídka města s německou průvodkyní. Ta nám sdělila základní informace o památkách Schlosskirche, Lutherhaus, Marktplatz, Cranach, Melanchton + Fragenbögen. Tato prohlídka byla velmi zajímavá a s ochotnou paní průvodníkyní jsme byli schopní většině výkladu porozumět.
Poté jsme až do 18:00 dostali prostor na vyplňování Stadtrallye Wittenberg za pomocí kolemjdoucích a internetu. Tyto výsledky jsme po ve 20:00 po skupinách prezentovali. Kolem 22:00 jsme šli spát, plně nabyti zážitky z prvního dne v Lutherstadt Wittenberg.

3. den (úterý 5.12.2017)
Třetí den ráno mě probudilo bubnování kapek deště na římsu. Vyhoupla jsem se z postele, přesunula se k oknu a vykoukla ven. Nebe bylo zatažené a pršelo. Lehce jsem se pousmála. Ani déšť mně nemohl zkazit dnešní den, na který jsem se těšila.
Rychle jsem se nasnídala, doběhla si pro věci a čekala jsem na ostatní. Naší první zastávkou se stala Hundertwasserschule. Čím více jsme se k ní přibližovali, tím jsme si začínali všímat detailů budovy. Každá z věží školy měla jiný tvar i barvu. Fasáda budovy se pyšnila svojí nesymetrií i ornamentalitou. Střecha byla pokrytá trávou a z oken různých místností vyrůstaly stromy.
Při vstupu do školy nás zaujalo, že nejenom vnějšek, ale i vnitřek školy je laděn ve stejném duchu. Po setkání s paní ředitelkou jsme byli rozděleni do tříd. Já jsem se zúčastnila výuky matematiky v příjemném kolektivu o rok mladších vrstevníků. Nejenom, že jsem si s nimi mohla vyměnit informace o našich rozdílných vzdělávacích systémech, ale i navázat nová přátelství. Po výuce se naše pražská skupina opět sešla a byla nám umožněna prohlídka školy s mladými začínajícími průvodkyněmi z řad studentů. Dozvěděli jsme se hodně o vzniku školy, co všechno bylo nutné udělat při přestavbě a co vše se v útrobách školy ukrývá. Nejvíce mě zaujalo, že jejich škola má i observatoř.
Po návštěvě Hundertwasserschule jsme dostali pauzu na oběd a pak se vydali do nedalekého Asisi Panometer na výstavu panoramatického obrazu středověkého Wittenbergu. Zde jsme dostali rozchod, abychom si výstavu mohli pořádně prohlédnout. S nadšením jsem vstoupila do obrovské místnosti a s úžasem se rozhlížela kolem. Najednou jsem si připadala, jako bych se mávnutím kouzelné hůlky přemístila do jiné doby. Zrovna svítalo. Hlasy se začaly linout ze všech stran. Děti si hrály a smáčely si nohy v říčce. Slyšela jsem odněkud odbíjet k ranní modlitbě. Celá scenérie působila uklidňujícím dojmem. Stála jsem uprostřed místnosti a nechávala střídat den a noc stále dokola. Po chvíli jsem si ale začala všímat malých detailů zachycených na plátně, které jsem předtím neviděla. Na každém rohu ulice seděl žebrák, za hradbami se odrážely odlesky povstaleckých ohňů a na náměstí zrovna někoho upalovali. V dolní části obrazu si šlo všimnout i Martina Luthera, který zrovna domlouval svému příteli. Postupně jsem si začala uvědomovat, jaký byl doopravdy život v té době. Chvíli jsem nad tím ještě přemýšlela a pak se vydala zpět do Jugendherberge.
Před večeří proběhl poslední nácvik českých koled, které jsme měli zpívat druhý den ve Schlosskirche. Po večeři jsme se všichni sešli v promítacím sále na film o Martinu Lutherovi. Ve filmu jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí ze života známého reformátora i jeho strastiplnou cestu prosazení svých názorů. Když film skončil, přesunuli jsme se všichni na své pokoje, kde jsme se připravovali na večerku.
Tento večer jsem usínala s obrazem středověkého Wittenbergu před očima a myšlenkou, že to Martin Luther opravdu neměl jednoduché.

4. den (středa 6.12.2017)
Ráno jsme se vzbudili, oblékli se a sešli na snídaní, která byla jako každý den formou švédských stolů. Hned po snídani jsme se šli podívat do Lutherkeller, kde jsme mohli vidět rekvizity z filmu o Martinu Lutherovi, který jsme si pouštěli předešlý večer v Jugendherberge. Paní profesorky nám při té příležitosti daly Umfrage, které se týkaly Luthera a Wittenbergu a měli jsme za úkol je během dne vypracovat.
Přibližně ve čtvrt na devět nás čekal odchod do science center-futurea (agrofert), který byl cca 5 min. od Jugendherberge. Zde jsme se dozvěděli spoustu informací o chemii, ekologii a fyzice a většinu věcí si mohli interaktivně vyzkoušet. Bylo to zajímavé, a proto jsme zde strávili přibližně dvě hodiny. V Schlosskirche nás následně čekalo zpívání českých vánočních koled pro Němce, kteří přišli na mši.
Po obědové pauze jsme měli domluvenou prohlídku Lutherhaus-Museum s českou průvodkyní, což pro nás byla příjemná změna. V Lutherhaus nám paní průvodkyně ještě objasnila některé informace okolo Martina Luthera a jeho životě a doplnila, co jsme nevěděli. Po prohlídce jsme ještě vyplňovali Umfrage a pak už se jen těšili na večeři.
Okolo devatenácté hodiny jsme se sešli jako každý večer a zkontrolovali vypracované Umfrage. Rozloučili jsme se s Frau Classen a poděkovali ji za ochotu s námi pracovat a šli si zabalit věci na odjezd domů.

5. den (čtvrtek 7.12.2017)
Před 12. hodinou jsme vlakem z Lipska přijeli na hlavní nádraží v Drážďanech. Z nádraží jsme vešli do moderní Prager Straße a tudy do centra města. Postupně jsme se dívali na různé památky. Procházeli jsme Striezelmarktem, okolo kulturního domu, kde jsme viděli mozaiku z dob socialismu. Došli jsme na Neumarkt. Tam jsme spatřili Frauenkirche a sochu Martina Luthera, který nás celým výletem doprovází. Odtamtud jsme putovali staronovou městskou zástavbou až k řece Labi. Najednou se nám naskytl pohled na Neustadt, který jsme sice nenavštívili, ale příště se tam snad dostaneme. Naše prohlídka pokračovala směrem ke katolickému Hofkirche a tzv. Fürstenzugu (Knížecí průvod) znázorňující 35 saských králů, knížat a kurfiřtů. Po návratu na Striezelmarkt jsme dostali volno a mohli jsme si město projít sami. Na vánočním trhu jsme si mohli koupit jídlo, Glühwein a jiné pochutiny, které perfektně navodily správnou vánoční atmosféru, kterou jsou Drážďany tak známé. Okolo 15. hodiny jsme z města odjeli vlakem a jeli jsme do Prahy. Náš výlet do Německa tím skončil a velice jsme si ho užili a hodně jsme se i přiučili.

studenti 3. roč.

 

ReiseBericht Wittenberg

Von 3. bis 7. Dezember 2017 haben wir, 20 Schüler aus verschiedenen Klassen des Akademischen Gymnasiums, an einem Sprachkurs in Wittenberg teilgenommen. 2017 wurde das Reformationsjahr gefeiert, somit erfuhren wir sehr viel über die Persönlichkeit Martin Luthers.
Martin Luther lebte ab 1505 im Kloster des Augustinierordens in Erfurt. In dem Kloster gab es, wie in anderen Klöstern, zwei Strömungen in der Befolgung der Ordensregeln, was zu Auseinandersetzungen im Orden führte. Der Mönch Luther bekam den Auftrag, ins päpstliche Rom zu pilgern, um mit einer Appellation an der Papst Klarheit zu erfahren. Die Appellation wurde nicht zugelassen. Die ihn sehr belastenden Eindrücke, die er in Rom erlebte, waren u. a. der Ausgangspunkt für die Formulierung seiner 95 Thesen. Am 31. Oktober 1517 soll er – unter Historikern umstritten - sie an die Schlosskirche zu Wittenberg geschlagen haben. Die Thesen und seine Hammerschläge bewegen seither die Welt. Tatsache ist, er wollte die Kirche reformieren und nicht spalten! Mit seiner Übersetzung des Neuen Testaments stieß Luther ein Tor auf, das gewaltige Veränderungen auch im Leben der einfache Menschen mit sich brachte, sie lernten Lesen und konnten eigenständig die Bibel in der eigenen Sprache lesen.

Tag 1 – Sonntag 3. 12. 2017
Zu Beginn des Tages haben wir uns mit den Professorinnen auf dem Hauptbahnhof in Prag getroffen und sind mit dem Zug nach Dresden und dann nach Leipzig gefahren. In Leipzig hatten wir eine kurze aber sehr interessante Stadtführung.
Zuerst haben wir die Sankt Nikolauskirche besucht. Im Herbst 1989 war die Nikolauskirche zentraler Ausgangspunkt der friedlichen Revolution in der DDR mit dem anschließenden Mauerfall in Berlin am 9. November 1989 und der Wiedervereinigung Deutschlands am 3. Oktober 1990.
Zweitens haben wir uns die Thomaskirche und die Statue J. S. Bachs angesehen. Leipzig ist auch bekannt als die Stadt, in der Goethe studiert und einen Teil von Faust geschrieben hat. Im Auerbachs Keller haben wir uns mit den Statuen von Faust, Mephisto und den bezauberten Studenten fotografiert.
Am Abend sind wir endlich in Wittenberg angekommen. An diesem Abend haben wir unsere deutsche Lektorin Frau Claßen-Schlüter erstmals getroffen. Sie war immer nett und freundlich und hat unsere Deutschkenntnisse erweitert. Von ihr haben wir viel erfahren. Die Unterkunft in der Jugendherberge an der berühmten Schlosskirche fanden wir sehr gemütlich. Wir haben in der Jugendherberge auch ein sehr geschmackvolles Frühstück und Abendessen bekommen.

Tag 2 – Montag 4. 12. 2017
Den ganzen zweiten Tag haben wir in der Lutherstadt-Wittenberg verbracht. Am Montag haben wir auch bei einer offiziellen Stadtführung viel über die Luthers Ideen erfahren. Außerdem haben wir eine Stadtrallye gemacht und anschließlich den Weihnachtsmarkt besucht. Am Abend hat uns Frau Claßen die Stadtrallye korrigiert.

Tag 3 – Dienstag 5. 12. 2017
Am Dienstag haben wir den Tag mit dem Besuch der Hundertwasserschule begonnen. Die Hundertwasserschule, oder auch das Luther-Melanchthon-Gymnasium, wurde nach den Plänen des berühmten Architekten Friedensreich Hundertwasser umgebaut und im Jahr 1999 fertiggestellt. In der Schule haben wir am Unterricht teilgenommen. Wir hatten eine Doppelstunde Mathematik, aber für uns war es nur eine Wiederholung, weil wir diesen Stoff schon in Prag gemacht haben.
Nachmittags haben wir Asisi-Panometer besucht. Yadegar Asisi realisiert seit 2003 die größten Panoramen der Welt. Diesmal erinnerte er in einem Riesenrundbild an die Ereignisse vor 500 Jahren, als der Mönch und Gelehrte Martin Luther in Wittenberg seine 95 Thesen zur Kirchenreform veröffentlichte.
Nach dem Asisi-Panometer hatten wir noch Zeit für unsere Stadtrallye. Nach dem Abendessen haben wir die Stadtrallye bewertet und einige Weihnachtslieder gesungen und uns den sehr interessanten Spielfilm “Luther” angesehen.

Tag 4 – Mittwoch 6. 12. 2017
Am Morgen haben wir das Futurea Science Center, welches unser Ministerpräsident Andrej Babiš besitzt, besucht. Dort haben wir viele interessante Informationen gelernt – zum Beispiel: was brauchen Pflanzen zum Wachsen, was hat der Stickstoff mit unserem Leben zu tun oder woher kommt unser Essen.
Nach diesem Besuch sind wir in die Schlosskirche gegangen. Dort haben wir zwei tschechische Weihnachtslieder gesungen. Danach haben wir die nächste Stadtrallye-Aufgabe gemacht – wir haben die Bewohner Wittenberg gefragt (zum Beispiel: Wie feiern Sie Weihnachten? Oder welche Erfahrung haben Sie im Reformationsjahr gemacht usw.)
Abends haben wir schon unser Reisegepäck gepackt und die Ergebnisse der Befragungen vorgestellt.

Tag 5 – Donnerstag 7. 12. 2017
Am Donnerstag sind wir gleich nach dem Frühstück um 8 Uhr zum Bahnhof gegangen. Wir fuhren mit dem Zug nach Leipzig (in Leipzig sind wir umgestiegen) und weiter nach Dresden. In Dresden haben wir einen kleinen Spaziergang gemacht – wir haben die Frauenkirche, den Zwinger und den Striezelmarkt besichtigt. Dann, gegen 15 Uhr, mussten wir zurück nach Prag fahren.
Und am Freitag, dem 8.12., haben wir alle schon wieder am Unterricht in Prag teilgenommen.

Zum Schluss möchten wir unseren Professorinnen Frau Švandová, Frau Minaříková und Frau Claßen-Schlüter danken, dass sie es uns ermöglicht haben, an diesem intensiven Sprachkurs teilzunehmen. ,,Deutsch in real life” ist immer ohne Konkurrenz!

Jan Fiedler (3.C), Hana Kosová (4.C)

 

Freiburg, 29. 4. – 6. 5. 2017

Výměnný pobyt Freiburg - Praha, květen 2017

Již více než 20 let organizuje naše škola, Akademické gymnázium Štěpánská 22 Praha 1, pravidelně s Gymnáziem Theodora Heusse ve Freiburgu týdenní výměnný pobyt. Tento rok jsem se směla i já, studetka druhého ročníku, výměnného pobytu zúčastnit. Již od začátku jsem se velmi těšila na obě části výměny. V říjnu roku 2016 se konala první část - návštěva německých studentů v Praze a 29. dubna 2017 započala druhá část ve Freiburgu.

V sobotu 29. dubna 2017 jsme dopoledne vyjeli z pražského Hlavního nádraží. Celá cesta trvala asi devět hodin, ale s dobrou náladou nám nedělalo problém zabavit se. Plni očekávání nám čas v autobuse a následně i ve vlaku ICE ubíhal velmi rychle. Shledání s našimi německými partnery ve Freiburgu proběhlo poměrně rušně, jelikož si všichni měli hodně co říct po tak dlouhé době, během které jsme se neviděli. Proto jsme se rychle rozdělili do našich hostitelských rodin a rozjeli se do našich dočasných nových domovů. Na mě osobně čekala „ doma“ u mé výměnné partnerky výborná uvítací večeře, při které jsme si dlouho povídali o nejrůznějších novinkách z našich životů.

 
(více fotografií)

Abychom z týdne získali jen ty nejlepší zážitky, naplánovali pro nás vedoucí naší výměny bohatý program. Jako i Freiburčané v Praze, tak i my ve Freiburgu jsme měli poznat školní život našich protějšků. A tak jsme s nimi hned první školní den absolvovali jejich klasickou výuku. Sama paní ředitelka, paní Frankenstein, nás přišla jménem celé školy pozdravit a vysvětlit německý vzdělávací systém. V záměru ještě lépe poznat zdejší život a město, nás jeden z německých profesorů po historickém centru provedl. Později jsme museli hledat odpovědi na otázky do kvízu o městě.

Také výlet do města Štrasburk (Francie), sídla mnoha evropských institucí, na nás zanechal mnoho pozitivních dojmů. Po prohlídce Evropského parlamentu, ve kterém nás do detailu informovali o důležitých aktivitách a procesech Evropské unie konajících se zde, jsme se dlouho procházeli po specifickém centru města plného krásných kostelů (např. Münster), hrázděných domů, mostů, muzeí a památníků /Johann Gutenberg/.

 

Odpočinkový den jsme strávili všichni společně v Rustu, zábavním parku Europa-park, který se nachází v blízkosti Freiburgu. Park je rozdělen na 18 tématických oblastí vždy podle důležitých částí a států Evropy. Celý den jsme se bavili na nejdivočejších horských drahách, jaké si jen člověk dokáže představit, a měli jsme tu možnost ochutnat jídlo z jednotlivých částí Evropy.

Bádensko - Württembersko je ale především známé pro svou překrásnou schwarzwaldskou přírodu, kterou jsme si nemohli nechat ujít. Poslední den našeho výměnného pobytu jsme spolu s profesory podnikli delší procházku přírodou k rozhledně Schauinsland, ze které jsme mohli pozorovat až daleké švýcarské Alpy. Později jsme se ještě nechali provést skanzenem Schniederlihof, jenž představuje lidské obydlí z dřívějších dob tohoto regionu.

Ale samozřejmě nebyl celý program organizován jen školou. Díky svátku na 1. máje se nám prodloužil víkend o jeden den. V tomto čase jsme si program měli určit sami. Freiburčané ze sebe vydali vše, aby nám čas v jejich rodném městě nanejvýš zkrášlili. Já jsem se svým německým protějškem podnikla výjezd na kole až k malebnému jezuitskému zámečku nad Freiburgem, který nám nabízel široký výhled na celé město. Dále mi hostitelská rodina ukázala nejdelší bobovou dráhu a nejvyšší vodopády celého Schwarzwaldu. Vyjeli jsme si spolu i k jezeru Titisee, kde jsme se mohli dlouze procházet kolem nádherné vodní hladiny a často jsme jedli i v restauracích s možností objednat si typické jídlo tohoto kraje, např.schwarzwaldský višňový dort. Každý večer v týdnu jsme se scházeli s ostatními českými i německými spolužáky. Němečtí studenti nám ve městě ukazovali svá oblíbená místa, kde rádi tráví čas, a tak nás nechali proniknout až do jejich osobního života.

Na cestě zpět jsem byla sice po celém náročném týdnu velmi vyčerpaná, ale na druhé straně zase spokojená a vděčná za to, že jsem se mohla této skvělé akce účastnit. Dostala jsem možnost získat nové zkušenosti, zlepšila jsem si úroveň svých německých jazykových znalostí a poznala jsem lidi, se kterými bych velmi ráda dlouho udržovala kontakt. Myslím si, že takovéto zkušenosti patří v našem globalizovaném světě k našemu vzdělání, protože nás učí nejen určité sociální empatii, ale i cizímu jazyku. Hlavně však rozšiřují náš všeobecný přehled, který se nám především v našem dospělém životě bude hodit.

Velký dík patří našim čtyřem organizátorům – panu Schwindovi, paní Finke, profesorkám Švandové a Minaříkové , oběma školám a všem zúčastněným německým i českým rodinám.

Marie Anna Richtárová, 2.D

Schüleraustausch Freiburg - Prag, Mai 2017

Schon über 20 Jahre lässt unsere Schule einen Schüleraustausch mit dem Theodor-Heuss-Gymnasium in Freiburg stattfinden. Dieses Jahr durfte auch ich, Gymnasialschülerin des zweiten Jahrgangs, mitmachen. Als mir dieses Angebot gemacht worden ist, habe ich mich riesig auf beide Teile des Austausches gefreut. Im Oktober 2016 fand der erste Teil in Prag statt und am 29. April 2017 ging es mit dem zweiten Teil in Freiburg los.

Am Samstag, den 29. April, fuhren wir in der Früh vom Prager Hautbahnhof los. Die Reise dauerte ungefähr neun Stunden, aber das war für uns kein Problem, denn mit guter Stimmung und riesiger Freude verging die Zeit im Bus und nachher auch im ICE- Zug sehr schnell. Das Wiedersehen mit unseren deutschen Austauschpartnern verlief ziemlich unruhig, denn wir hatten uns alle viel zu sagen nach der langen Zeit, in der wir uns nicht gesehen haben, und deshalb verteilten wir uns flott in die Gastfamilien. Auf mich persönlich wartete zu Hause ein sehr leckeres Willkommensabendessen, bei dem wir uns lange über verschiedenste Neuigkeiten unterhalten haben.

Um das Beste aus der Woche zu machen, war für uns ein schönes,volles Programm von unseren Austauschlehrern vorbereitet. Damit wir uns selbst einen Eindruck von dem deutschen Schulleben machen konnten, nahmen wir am ersten Schultag am Deutschunterricht teil. Selbst die Schulleiterin, Frau Frankenstein, begrüßte uns herzlich. Und um weiter in das Freiburger Leben einschauen zu dürfen, besichtigten wir die historische Innenstadt, in der wir später Antworten für ein Stadtrallye finden mussten.

 

Auch der Ausflug nach Straßburg (Frankreich), was ein Sitz zahlreicher europäischer Institutionen ist, gab uns sehr viel. Nach der Führung im Europäischen Parlament, bei der wir über sämtliche europäische Aktivitäten informiert wurden, machten wir einen Stadtbummel in der wunderschönen spezifischen Innenstadt voller interessanter Kirchen (z. B. Münster), Fachwerkhäuser, Brücken, Gedenkstätten / Johann Gutenberg/,Museen etc.

Den Tag der Erholung verbrachten wir in Rust, im Themen- und Freizeitpark Europa-Park, welcher sich in der Nähe von Freiburg befindet. Der Park ist in 18 Themenbereiche geteilt je nach den wichtigsten Teilen und Staaten Europas, die immer unterschiedlich nach den Kulturen gestaltet sind. Den ganzen Tag amüsierten wir uns an den verrücktesten Achterbahnen, die man sich nur denken könnte, und versuchten je nach Appetit verschiedene Gerichte aus ganz Europa.

Baden Württemberg ist aber insbesondere durch die umhauende schwarzwälderische Natur bekannt, die wir uns nicht entgehen lassen konnten. Am letzten Tag unseres Austausches unternahmen wir also eine längere Waldwanderung zu dem Aussichtsturm Schauinsland, von dem wir eine weite Aussicht bis zu den schweizerischen Alpen bekamen. Nachher ließen wir uns noch den Schniederlihof zeigen, was ein Freilichtmuseum ist, wo man genau sehen kann, wie man früher in diesem Teil des Schwarzwaldes lebte.

Aber natürlich war unser ganzes Programm nicht nur von der Schule organisiert. Alle deutschen Gasteltern haben sich daran mit Freude beteiligt. Wegen des Feiertages am 1. Mai verlängerte sich das Wochenende, in dem wir unser Programm selber gestalten konnten. Die Freiburger gaben von sich alles, um uns die Zeit zu verschönen. Ich unternahm mit meiner Austauschpartnerin eine Fahrradtour zu dem Jesuitenschloss, welches uns eine wundervolle Aussicht über die ganze Stadt bot. Weiter zeigte mir meine Gastfamilie die größte Sommerrodelbahn und die höchsten Wasserfälle des Schwarzwaldes. Gemeinsam fuhren wir auch zum Titisee, wo man schöne Spaziergänge machen konnte, und öfters aßen wir zusammen in Restaurants mit typischem Essen aus diesem Teil des Landes, z.B. die schwarwälder Kirschtorte. Jeden Abend in der Woche verabredeten wir uns mit den anderen tschechischen und deutschen Mitschülern und gingen zusammen zu den Lieblingsplätzen der Freiburger. So ließen sie uns total in deren persönliches Leben reinschauen und wir hatten die Möglichkeit neue Gewohnheiten kennenzulernen.

Auf der Heimreise nach dem einwöchigen Aufenthalt in Freiburg war ich zwar sehr erschöpft, aber zufrieden und sehr dankbar, dass ich diese tolle Veranstaltung mitmachen konnte. Ich durfte etwas Neues kennenlernen, mein Sprachniveau erhöhen und neue junge Leute treffen, mit denen ich gerne lebenslang Kontakt pflegen möchte. Solche Erfahrungen tragen in unserer globalisierten Welt zur allgemeinen Bildung bei, denn sie fördern sowie unser soziales Leben, als auch unsere Sprachkenntnisse und geben uns einen breiten Überblick, den man später vor allem im Erwachsenenleben gebrauchen kann.

Unser Dank gilt vor allem den vier Organisatoren dieses Schüleraustausches – Herrn Schwind, Frau Finke, Frau Svandova und Frau Minarikova, sowie beiden Schulen und allen beteiligten deutschen und tschechischen Eltern.

Marie Anna Richtárová, 2.D (11.Klasse), Akademisches Gymnasium Prag

Život v německé rodině

NEDĚLE
V neděli jsem se vzbudila již v 8 hodin. Moje celá hostitelská rodina se začala probouzet až okolo desáté hodiny, takže jsem do té doby měla spoustu času na vybalení svých věcí a čtení knížky. Poté co moje hostitelská máma vstala, jsme se společně vydaly do nedalekého pekařství pro čerstvé pečivo na snídani a skvěle jsme si popovídaly. Po návratu domů jsme se nasnídali a vydali se hrát volejbal společně s Kristýnou, Yorickem, Šimonem a s Denisem. Hráli jsme asi dvě hodiny, celou dobu bylo krásné počasí a všichni jsme se bavili. V 1 hodinu se k nám přidal ještě Yorickův bratr a jejich máma nás všechny odvezla na velkou bobovou dráhu do Schwarzwaldu. U ní nás čekala ještě skupinka našich kamarádů a společně jsme se vydali na vrchol lanovou dráhou. Bylo tam hodně lidí a čekali jsme asi dvě hodiny. Nakonec jsme nasedli a já s Haničkou jsme společně sjely dolů. Dole přišel čas na malé občerstvení, a poté jsme se ještě přesunuli k největšímu německému vodopádu, který jsme si prohlédli a vyrazili zpátky do Freiburgu. Tam jsme se doma pouze převlékli a Yorickova máma nás zase všechny odvezla kousek za město, kde bydlela Paula, která u sebe hostila Haničku Všichni jsme si tam dali pizzu a chvíli si tam povídali. Poté jsme vyrazili na párty.

PONDĚLÍ
V pondělí byl svátek práce, což znamenalo další volný den. Probudili jsme se až v deset hodin do upršeného dne, takže se nikomu nechtělo vstávat. Ve dvanáct jsme posnídali lívance a ovocný salát a rozhodovali se, co budeme dělat. Ve dvě hodiny jsme se sešli s dalšími lidmi z výměny a společně vyrazili za město do kavárny u jezuitského zámku. Kavárna byla na kopci a byl z ní skvělý výhled na celé město. Já jsem si tam dala skvělou horkou čokoládu se šlehačkou. Popovídali jsme si, udělali pár fotek a znovu se vydali do města. Zašli jsme k Týně a Yorickovi a hráli tam karty. Vysvětlili jsme jim  karetní hru „Prší“ a zahráli si také UNO. V osm hodin večer jsme já, Leander a jeho rodina jeli do centra města, kde jsme si dali thajské jídlo. Vrátili jsme se asi v deset a šli hned spát, protože další den jsme vstávali brzo kvůli škole.

Za 3.C Adéla Nováková

Neděle 30. 4. 2017
V neděli jsem se svou hostitelskou rodinou podnikl výlet na kolech podél toku Rýna. 
Hned ráno naši skupinu doplnili ještě přátelé mých hostitelů z Freiburgu. Nejvíce slunečné počasí ze všech dní našeho pobytu připadlo k naší spokojenosti právě na neděli. 
Abychom se občerstvili, zastavili jsme u břehu slepého ramene Rýna. Po krátkém odpočinku se v řece někteří otužilci dokonce koupali, ale my ostatní jsme na louce hráli takzvané vikingské šachy. Tato pro mě neobvyklá hra se mi zdála velice zábavná. Opakovanými hody dřívkem se hráč snaží porazit protivníkovy figury, dokud nedojde až na posledního krále, jenž je postaven doprostřed hrací plochy. 
Dále naše skupina směřovala do příjemné zahradní restaurace nedaleko Breisachu, kde podávali místní specialitu chřest na několik způsobů. 
Po dlouhém výletu jsme večer ještě hráli různé karetní i deskové hry. 

Pondělí 1. 5. 2017
Tento den nás déšť přiměl zůstat většinou uvnitř. Spolu s Tomášem Juřicou a jeho hostitelem Felixem jsme se sešli u nás ve Vauban, kde nám ukázal můj hostitel Florian spoustu deskových her, které jsme doposud neznali.
Odpoledne na bowlingu byla také příjemná atmosféra. Bohužel jsme se ale této aktivity zúčastnili jen čtyři, protože ostatní účastníci výměnného pobytu měli jiný program.

Jan Fiedler, 2.C

Výměna s Freiburgem 2016

4.–11.10.2016, němečtí studenti z Gymnázia Theodora Heusse v Praze
Programm für die Freiburger Gäste

 

Poznávací zájezd do Berlína 2016

V termínu 26. – 27. 4. 2016 (úterý a středa) se uskutečnil dvoudenní poznávací zájezd do Berlína, kterého se zúčastnili vybraní studenti 1.C, 1.D a 2.C. Přikládáme bližší informace k zájezdu.

   
(více fotografií)

Schulfahrt nach Berlin
In einer schönen Aprilwoche 2016 (am 26. + 27.4.2016)  hat unsere Schule einen Ausflug nach Berlin unternommen, in die sehenswürdige und lebendige Hauptstadt der Bundesrepublik Deutschland.
Wir, alle  30 Teilnehmer des Ausfluges aus den ersten und zweiten Jahrgängen unserer Schule und unsere 3 Deutschlehrerinnen, fuhren am Dienstag den 26. April 2016 vom Busbahnhof Florenc in Prag nach Berlin - ZOB.  In Berlin haben wir gleich mit der Besichtigung begonnen. Als erstes haben wir den bekanntesten Grenzübergang der ehemaligen Berliner Mauer gesehen, den Checkpoint Charlie.
Danach ging es gleich in das Asisi Panorama, das die ehemalige Berliner Mauer darstellt. Weil sich unser Hotel ganz in der Nähe befand, haben wir uns dort eingecheckt, unsere Sachen abgelegt, und dann konnten wir mit einem Spaziergang durch das historische Zentrum - Berlin Mitte -  fortsetzen. Unseren Rundgang  haben wir am Gendarmenmarkt angefangen, weiter gingen wir am Berliner Dom vorbei und dann durch das bekannte Nikolaiviertel. Dort haben wir die schöne Nikolaikirche und das Rote Rathaus gesehen, nachher erreichten wir den Alexanderplatz mit dem berühmten Berliner Fernsehturm und mit der Weltzeituhr.
Auf der Museumsinsel besuchten wir das Pergamonmuseum, wo wir über die einzigartigen Antikensammlungen staunen konnten. Wir liefen die Straße Unter den Linden entlang bis zum Brandenburger Tor, wo wir eine kurze Pause hatten um uns zu erholen. Zum Schluss des Tages führte unsere Besichtigung zum Holocaust-Mahnmal mit dem Holocaustmuseum. Später konnten wir noch im futuristischen Sony Centrum am Potsdamer Platz, der nach der Wiedervereinigung Deutschlands völlig neu aufgebaut wurde, einkaufen.
Erschöpft von vielen Eindrücken und langem Spazieren kamen wir spät am Abend im Apartment an und freuten uns auf den nächsten Tag, der uns nach Potsdam – in die  Hauptstadt Brandenburgs,  bringen sollte.

Marie Anna Richtárová, Klasse 1.D

¨ 

Potsdam + BERLIN
Morgens, etwa um 9:00 Uhr, brachen wir nach dem erholsamen Schlaf vom Hotel aus. Auf dem Programm stand die Fahrt nach Potsdam.
Dorthin fuhren wir mit der Regiobahn R1, die Fahrt vom Alexanderplatz nach Potsdam dauerte etwa eine halbe Stunde. In Potsdam angelangt, gingen wir zu Fuß zum Cecilienhof. Dort erwartete uns eine Führung, wobei der Schwerpunkt klarerweise die Konferenz zu Potsdam im August 1945 in ihrem historisch-politischen Kontext lag.
Nach der Exkursion, am frühen Nachmittag, fuhren wir mit einem Linienbus ins Zentrum von Potsdam. Da hatten wir etwa eine Stunde Freizeit zur Erfrischung oder einfach zum Bummel. Danach gingen wir zu Fuß wieder zum Bahnhof  und fuhren nach Berlin zurück – bis zur Station Z00, um die nahegelegene Sehenswürdigkeit, die Kaiser Wilhelm – Gedächniskirche zu besuchen. Wir sahen sowohl die Turmruine,die heutzutage als Mahnmal gegen den Krieg dient, als auch den Zusatzbau, der für Gottesdienste und Veranstaltungen genutzt wird.
Danach gab es etwa 2 Stunden Freizeit, welche jeder von uns individuell genützt und genossen hat: Einige gingen ins kultige Kaufhaus des Westen, andere wiederum endeckten die Eigenart der Gegend im Herzen des ehemaligen West Berlins, des Kurfüstendammes.
Schließlich war es schon an der Zeit nach Hause zu fahren. Von dem Busbahnhof fuhren wir um 19:00 Uhr ab und kamen vor Mitternacht in Prag an.
Obwohl das Wetter leider nicht ganz mittspielte, war es für uns alle ein bereicherndes Erlebnis. Es war einfach toll Berlin zu besuchen – jene Metropole, die heutzutage berechtigerweise als die Hauptstadt Europas zu betrachten ist.

Adele Feigl, Klasse 2.C

 

Výměnný pobyt Freiburg 2015

Pondělí 4. května 2015
Jelikož nás první vlak odjížděl už v 6:14 z Hlavního nádraží, musela jsem vstávat už v půl páté. Všichni jsme byli unavení, a to jsme ještě zdaleka nevěděli, jak náročná cesta nás čeká. Museli jsme absolvovat 4 přestupy, první v Chebu, potom v Norimberku, Stuttgartu a nakonec v Karlsruhe. I ti, co měli zpočátku obavy, se tedy nemohli dočkat, až konečně spatří své německé protějšky a hlavně se budou moct prospat. Do Freiburgu jsme dorazili kolem sedmé hodiny večer a můj Austauchpartner Benedikt na mě vzorně čekal s maminkou. První dojmy z rodiny a bydlení byly nepopsatelné. Oba dva rodiče byli moc milí, ochotní a připomínali mi ty mé. Benediktova starší sestra Franzi byla jen o rok starší než já, takže s tou jsme si také báječně rozuměly. Ačkoliv mě toho hodně zajímalo a chtěla jsem je blíže poznat, únava mi to nedovolila a šli jsme spát asi v půl desáté.

Úterý 5.května 2015
Vstávání v 6:30 nebylo zrovna ideální, ale alespoň jsme tím získali více času na denní program. V 7:45 jsme měli sraz před Theodorgymnasium, kam jsme jeli autobusem ještě s dalšími kamarády. V této krásné a vyspělé škole jsme strávili celé dopoledne. Nejprve nás uvítala paní ředitelka, potom nás provedla po škole a ukázala nám všechny přednosti školy. Velmi se mi líbilo, jak moderně a hlavně prakticky byla škola zařízena a na jakých principech fungovala, aniž by se je kdokoliv snažil porušovat nebo nerespektovat. Potom nás čekaly 3 vyučovací hodiny s našimi německými protějšky. Na každé jsme se museli představit a něco o sobě ve stručnosti říct. Navštívila jsem hodinu angličtiny, španělštiny a zeměpisu a všechny byly moc zajímavé. Oběd jsme měli zajištěný ve školní menze, jejíž úroveň byla také velmi vysoká. Po krátkém volnu jsme vyrazili do centra města na prohlídku vedenou profesorem na gymnáziu, panem Schwindtem. Výklad měl připravený a poutavý, takže nás všechny bavil. Večer jsme měli sraz s Němci a každý jsme strávili večer podle našeho gusta. My s Benediktem jsme šli domů připravovat večeři a zbytek večera jsme si povídali s celou rodinou a hráli společenské hry.

Středa 6.května 2015
Stejně jako v úterý, i ve středu začínal náš den v 6:30. Paní Kauppová vždy k snídani upekla čerstvý chleba, takže nám s Benediktem trvalo o to déle, než jsme se vypravili do školy. Němci nás nechali v 7:45 před gymnáziem a my jsme společně vyrazili na výlet do Schwarzwaldu. Nejprve jsme jeli vlakem, potom autobusem, ale počasí nám přálo, takže dlouhá cesta nikomu náladu nekazila. Nejprve nás čekal asi hodinový výšlap, až jsme dorazili k dolům, kde nás čekala dvouhodinová exkurze. Byl to pro nás pro všechny velký zážitek a dokonce i ti, kteří se báli stísněných prostorů, to zvládli. Když byl výklad i prohlídka ukončena, absolvovali jsme asi hodinový výlet skrze Schwarzwald do krásného malého stavení, které si udrželo svou původní podobu několik staletí, a my měli unikátní šanci jít sem na prohlídku s výkladem. Viděli jsme, jak se život sedláků napříč staletími měnil a jak byli schopni si za každé situace svépomocí poradit. Po návratu jsme měli rozchod po městě, který jsme strávili v restauraci s ostatními německými dvojicemi. Jelikož jsme ale nikdo nebyl unavený, rozhodli jsme se uspořádat večerní grilování u řeky. Myslím, že to byl skvělý nápad, užili jsme si plno zábavy a celý den ještě zakončili hromadným sledováním fotbalového zápasu, který byl pro Benedikta a jeho kamarády nepostradatelným a stal se předmětem zájmu ještě po zbytek zájezdu.

Čtvrtek 7.května 2015
Čtvrtek ráno začal už naprosto klasickým způsobem, o to méně všední nás ale čekal celodenní program. Nastal den, o kterém všichni mluvili a snili celý zájezd. Cesta do Europaparku! Nejprve nás čekala jízda vlakem a následně autobusem, ale potom jsme všichni – včetně německé poloviny – dorazili do tohoto krásného zábavního parku, jehož jednotlivé části byly koncipovány jako různé evropské země. Všechno vypadalo velmi autenticky a my se nechali vést na atrakce našimi německými kamarády, kteří zde byli nejméně popáté. Myslím, že nám skutečně vybrali ty nejzajímavější jako: Silver Star, Blue Fire nebo Atlantika Supersplash. Kromě krátkého poledního srazu jsme měli celý den v parku rozchod a mohli navštěvovat atrakce, které nám byli nejsympatičtější. V 16:40 jsme museli jet zase zpátky, abychom se do rodin vrátili v rozumném čase. Moje rodina měla večer na plánu rodinnou večeři s babičkou a dědou, což bylo moc příjemné.

Pátek 8.května 2015
Páteční den začal obvykle až na malou drobnost, že jsem se musela na nádraží dopravit sama, jelikož Němci museli normálně na vyučování. Nechci ani přemýšlet nad tím, jak by to dopadlo, kdybych po cestě nepotkala kamaráda Adama.. Nicméně jsme v pořádku dorazili a čekal nás výlet do krásného francouzského městečka Colmar. Tam jsme absolvovali prohlídku Dominikánského kostela, v němž bylo plno krásných obrazů a my jsme si k nim mohli individuálně pouštět výklad do sluchátek. Po prohlídce jsme měli ve městě 4 hodiny rozchod. Skupinka českých studentů, s nimiž jsem volný čas trávila, byla na zmrzlinovém poháru, na procházce městem a nakonec jsme relaxovali ve zdejším krásném parku. Po návratu do Freiburgu jsme šli všichni na zdejší festival vína (něm. Weinfest), kde panovala skvělá atmosféra a mám za to, že to prospělo seznámení mezi sebou, jelikož jsme předtím netrávili moc času pohromadě jako skupina. Domu jsme dorazili do půlnoci se skvělými zážitky.

Sobota 9.května 2015
V sobotu nás čekal libovolný program v rodinách. Benedikt mě nechal spát tak dlouho, dokud jsem se sama neprobudila, ale on sám musel jít na trénink, jelikož od 13h měl fotbalový zápas. Pani Kauppová mi připravila snídani, po které jsme si ještě dlouho povídaly a potom jsem šla s Franzi (sestrou Benedikta) vybírat šaty na maturitní ples. Nakonec jsme vybraly a potom v červnu mi ještě psala, že měly velký úspěch. Po obědě jsme se vyrazili podívat na Benedikta, abych konečně pochopila jeho bezmeznou lásku k fotbalu. Bohužel jeho tým prohrál, ale těsně a Benedikt se opravdu snažil, tak ani smutný nebyl. Po zápase jsme strávili asi dvě hodiny doma, aby měl čas si odpočinout, potom jsme jeli s jeho rodiči na nákup a večer jsme opět navštívili Weinfest, který probíhal až do neděle. Ani v sobotu to nebyl o nic horší zážitek než v pátek a užili jsme si to.

Neděle 10.května 2015
Ráno na nás zase čekalo milé překvapení v podobě čerstvých croissantů od skvělé pekařky paní Kauppové. Krátce po snídani jsme se rozhodli využít krásné počasí a vyrazili jsme na celodenní výlet do Štrasburku. Prošli jsme si hlavní památky, byli na prohlídce katedrály Notre-Dame a poobědvali ve výborné francouzské restauraci. Po návratu jsme byli všichni unavení, ale ještě jsme šli nakoupit nějaké suvenýry, které bych mohla dovézt domů. Po večeři jsme si povídali dlouho do večera a rodiče se se mnou rovnou rozloučili, jelikož ráno vstávali dříve než my. Dali mi s sebou nějaké dárky pro mou rodinu v Praze a slíbili jsme si, že se brzy do Freiburgu vrátím.

Pondělí 11.května 2015
Ráno jsme se s Benediktem sami vypravili do školy, kde nás čekalo společné focení obou skupin a rozloučení. Plno mých spolužáků plakalo, ale jsem si jistá, že to je dobré znamení a jenom předpovídalo to, že se k našim hostitelským rodinám plno z nás vrátilo. Kolem deváté hodiny jsme vyrazili vlakem s příslibem, že zpáteční cesta už nebude tolik náročná na přestupy a bude rychlejší. Bohužel se tak ale nestalo, protože i ten jediný přestup v Mannheimu, který nás čekal, jsme nestihli kvůli zpozdění našeho vlaku a museli jsme 3 hodiny čekat na další autobus. V jedenáct hodin jsme konečně dorazili do Prahy, plni zážitků a radosti ze skvělé zkušenosti a nových přátelství.

Marie Bláhová, 3.A