Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).

Akademické gymnáziuma Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky,školy hlavního města Prahy

Španělsko

Španělsko 2019

Salamanca, Madrid, 30.3.–6.4. 2019

  
(více fotografií)

Když uslyšíme slovo Salamanca, nevybavíme si už pouze starobylou universitu a intelektuální historii, ale musíme si vzpomenout především na unikátní výlet, který naše spolužáky z několika ročníků velmi sblížil a ukázal nám skutečný život Španělů a jejich domácí kuchyni v pravém slova smyslu. Španělská kultura už pro nás neznamená pouze obrázky v učebnici, nyní znamená živé vzpomínky na španělský styl života, jako např. na věhlasný noční život Pyrenejců. Ptáte se nás, 28 studentů dychtících poznat Salamancu na vlastní kůži, jak o nás pečovali naši hostitelé, jak cesta probíhala? Nu, posuďte sami.
Sraz jsme měli v sobotu 30.3. v 8:30 na Terminálu 2. Letěli jsme německou společností Lufthansa. Pověstná německá pohostinnost přebila zbývající pochybnosti o ceně. Již při hodinovém letu do Frankfurtu nad Mohanem, kde jsme přestupovali, nám bylo nabídnuto občerstvení zdarma. Nikdo ho neodmítl. Dostali jsme i druhé, hodnotnější jídlo při přeletu do Madridu. Let i přistání proběhly klidně.
Cestou z letiště Adolfa Suaréze jsme viděli část hlavního města, ale na to jsme si museli ještě 5 dnů počkat.
Nikdy nezapomenu na moment, kdy nás naši noví španělští pěstouni při příjezdu vítali, líbali a objímali. Díky jejich kuchařskému umu jsme po celý týden neměli hlad. Poznali jsme, že domácí španělská kuchyně se značně liší od našich původních představ. Všichni pěstouni byli velmi starostliví. Někteří z nás se i sblížili s nevlastními sourozenci z ciziny, naším dorozumívacím jazykem byla španělština.
Nezapomeňme však, že to byl studijní zájezd a ne dovolená. Soukromá škola DICE se o intenzivní přísun nové gramatiky a slovní zásoby úspěšně postarala. Pokročilejší skupina se každý den v gramatice posouvala do nového času. Začátečníci si především utvrzovali své dosavadní znalosti. Dvakrát 1,5 hodiny intenzivního učení možná některým studentům připadaly moc dlouhé a ubíjející. Málokdo však pohrdl nad velkou pauzou zvanou „merienda“, během které někteří studenti ochutnali sortiment nedalekých tapas-barů.
Pobyt v Salamance neznamenal jen učení ve škole a jídlo od rodin, institut DICE a náš pan profesor pro nás pořádali mnoho mimoškolních akcí jako např. soutěž zvaná „Ginkána“ [džinkána] po Salamance nebo prohlídka s španělským průvodcem po památkách a literárním odkazu Salamancy. Mimo jiné nás velmi zaujal dominikánský klášter s kostelem. Když studenti AG Štěpánská vstoupili do chrámu sv. Štěpána, některých se jal úžas nad dominantností a monumentálností tamějšího architektonického stylu, plateresca. Bylo to, jako bychom hleděli na neposkvrněný kámen v jeho ryzí podobě.
Škola DICE uspořádala fotosoutěž. Její výherci obdrželi hodnotný dar, týdenní stipendium ve škole DICE.
Salamanca je především univerzitní město plné studentů, kteří tráví rádi večery venku stejně jako my. Vida nocturna (španělsky noční život) je jedním ze základních rysů španělské společnosti a my toužili po jejím poznání. Když nás naši pěstouni pustili, začali jsme objevovat místním známá zákoutí noční Salamancy. Ochutnávali jsme regionální tapas, místní sladkosti a poznávali místní obyvatelstvo.
O pátečním ránu jsme opustili Salamancu, město studentům zaslíbené, a zamířili do královského Madridu. Po ubytování v hotelu jsme se seznámili se spletitou sítí madridského metra a zamířili do habsburského a Bourbounského historického centra. Při návštěvě světoznámého muzea Pradu některým z nás obrazy jako Nahá Maya (Goya) nebo Dvorní dámy (Veláquez) úplně učarovaly. Slavná chuť španělské šunky nás přiměla navštívit místní rychlé občerstvení Museo de Jamón. Kvalita jídla tu byla nesrovnatelně vyšší než v našich rychlých občerstveních. Sytí jsme vyrazili poznávat tři nejdůležitější památky v Madridu; Plaza mayor (Hlavní náměstí), katedrálu sv. panny Marie Almudenské a Palacio real (královský palác). Jeden ze studentů dokonce ochotně podal stručný výklad o historii míst.
Následující den jsme zemi krále Filipa VI. opustili. Let byl sice podobný, jako ten předchozí, ale s jedním zásadním rozdílem; odlétali jsme s živou vzpomínkou na Salamancu a tento nezapomenutelný zájezd. Zvýšili jsme si úroveň našich vyjadřovacích schopností. Nutnost komunikovat v španělštině nás v jazyce celkově zlepšila. A proto naše příští návštěva hispánského světa bude jistě ještě hodnotnější.

Šimon Slivanský, 1.D

  

30. března to celé začíná. Šest dní budeme v Salamance a den v Madridu. V 10:35 opouštíme Prahu a přestupujeme v Frankfurtu na letadlo do Madridu. Z Madridu už jenom dvě hodiny a jsme v Salamance. Po víc než vstřícném seznámení s rodinami jsme povečeřely a strávily první večer.
 Neděle se nesla ve znamení Gincany – soutěže při které musí hráč splnit  všechny učitelem zadané úkoly. V našem případě, to byly úkoly zaměřené na prozkoumání všech zákoutí Salamancy jako například: najít sošku astronauta na nejstarší Salamanské katedrále, dostat se zahrady Calixto a Melibey a poptat se náhodného kolemjdoucího kdo byly Calixto a Melibea a nebo jednoduše si  vybrat podle nás, nejromantičtější místo v Salamance a zarecitovat tam básničku v cizím jazyku.
Nejlepší tým vytvořil resumé v podobě Padletu, který už také visí na našem webu. Všichni jsme také dostali odměnu: pohlednici ze Salamancy a kolíček s figurkou žáby. Nejdřív mě to překvapilo – proč zrovna žába¬? A tak jsme po krátkém pátrání zjistily, že žába je něco jako maskot Salamancy a symbolizuje zdraví, bohatství a úspěch. Společně jsme ještě navštívili  klášter sv. Štěpána a dostali na zbytek dne volno. Zbývala už jenom večeře v rodinách, kde jsem začala pomalu a jistě rozumět.
Pondělí. První den školy! Celá rozklepaná jsem přicházím do školy o čtvrt hodinu dřív (začínáme v 9:30) a třesu se hrůzou z (v mých představách) děsivého, přísného Španěla, který na nás bude koukat skrz prsty, protože “nic neumíme”. Opak byl pravdou a učitel byl dost trpělivý a vtipný člověk, i když někdy až moc hlasitý. V 11:15 máme přestávku, po které nás začne učit mladá, usměvavá Španělka. Končíme v 13:30 a pospícháme k rodině na oběd.
Myslím, že jsme se toho naučili ve škole vážně hodně a mám ze sebe dobrý pocit. Po obědě nás španělsky mluvící průvodce provedl městem a povyprávěl nám jeho historii a ukázal jeho nejdůležitější budovy. V 17:30 začíná volný program a ve 22:00 máme večerku.
Následující dny si byly velmi podobné v rutině dne a přitom dost rozmanité v souvislosti s společným časem stráveným po škole: vyzkoušeli jsme lekci latinsko-amerických tanců, a nebo jsme se dozvěděli jací slavní spisovatelé v Salamance žili.
Poslední den jsme v Madridu navštívili Museo del Prado, podívali se do katedrály Almudena a viděli Palacio Real. Také jsme koupili suvenýry pro rodiny.
Musím říct že se mi bude po Španělsku stýskat a těším se až se tam znova vrátím.

Magda Tunová, 1.D

  

La mayor dicha en nuestra escuela me pilló en el año 2019. Después de tres años en AG, recibimos la posibilidad de viajar a España para conocer la cultura y por supuesto practicar los conocimientos de español. Nuestro querido profesor eligió una de las ciudades más maravillosas y típicas para los estudiantes, porque allí pudimos encontrar la universidad más antigua en España y la cuarta más antigua en Europa. Sí, ¡estoy hablando sobre la hermosa Salamanca!
Estuvimos cinco días completos en Salamanca y después un día en Madrid.  En Salamanca todos los días tuvimos un programa muy cargado e interesante. El domingo, nuestro primer día en Salamanca, jugamos a la Gincana cultural. Nos gustó mucho, porque buscamos los lugares de Salamanca solo con una ayuda de google maps  y muchas ayudas de los habitantes... en ese momento nos dimos cuenta de que nuestros conocimientos y habilidades son utilizables para la vida. (¡Muchas gracias!) Disfrutamos todo el día y solo absorbimos la atmósfera de Salamanca.
El día siguiente, el lunes, empezaron nuestras clases en la escuela Dice. Las clases empezaron a las 9.30 y terminaron a las 13.30. Ese fue nuestro programa para cuatro días en Salamanca. Después de las clases tuvimos también un programa organizado en la escuela Dice. Por ejemplo, la visita comentada de Salamanca ¡con un profesor más favorito José! (Nos falta mucho) o la clase de baile. Me gustaría decir que la clase de baile me gustó más.. pero nada pudo ser mejor que José y su energía.. y por eso, de nuevo, muchísimas gracias, José, ¡porque fuiste increíble!
También tuvimos bastante tiempo libre en Salamanca, lo que fue ideal para visitar lo que quisimos más. Por ejemplo, unas amigas y yo visitamos la Nueva catedral y tuvimos la vista de toda la Salamanca. No os podéis imaginar la belleza de la ciudad.
Salamanca fue perfecta para mostrar todo lo que España ofrece: la vida cultural, la gastronomía (no puedo decir cuántas tapas hemos probado.. pero creo que todos engordamos mínimo 3 kilos, ja, ja, ja) y la típica atmósfera de este mundo.
Pero continuamos con Madrid, donde tuvimos más o menos doce horas para absorber su ambiente. La diferencia entre Salamanca y Madrid fue grande. Mucha más gente, transporte público y, por desgracia, el tiempo. En Madrid nos encontró la lluvia y un poco de frío, pero por suerte nuestro profesor tuvo un plan B y tuvimos la oportunidad de ver unas obras de los mejores artistas en uno de los mejores museos en Europa, el Museo del Prado.
Después de la visita del museo tuvimos un rato libre para probar más tapas y comprar los recuerdos del viaje, porque el fin de viaje estaba cerca. Al final del día llegamos al hotel todos agotados y un poco tristes, porque tuvimos que hacer las maletas y el día siguiente volver a casa.
Estoy segura de que puedo hablar en nombre de todos que nos gustaría dar las gracias al profesor Mejzlík y su esposa Roberta por cuidarnos todo el viaje. Gracias a vosotros tenemos una de las experiencias más bonitas. ¡Espero poder volver lo antes posible!

Barbora Kolářová, 3.C

Padlet o pobytu v Salamance (Kateřina Vaňková, 3.A)

 

Španělsko 2015

Zájezd do Španělska (Madrid, Salamanca) se uskutečnil v termínu 18.–24. dubna 2015, podrobnosti v letáku.

Španělsko 2015
V dubnu 2015 jsme se vydali na týdenní výlet do líbezného Španělského městečka Salamanca. I přes dlouhé čekání na letišti v Zürichu, jsme dorazili do Salamanky. Kde si nás zdejší obyvatelé přebírali a odváděli do svých domovů. Cesta nám trvala celý den, a proto jsme ani nebrali ohled na to, do jakých temných zákoutí, nás ti cizí lidé, vedou.

  
(více fotografií)

Jakmile jsme se ubytovali a představili rodině, která na nás byla velmi milá, jsme se vděčně vrhli na večeři. Po večeři už táhlo k půlnoci, proto jsme rovnou zamířili do čerstvě ustlaných postelí. S ranním budíčkem okolo deváté a krátkým lenošením, jsme cestou na snídani narazili na naší paní, která nám vynadala za brzké vstávání (půl desáté!?). Načež řekla, že ještě musíme počkat, aby mohla připravit snídani. Snídaně byla na evropské zvyklosti dosti skromná, káva, malý croissant, malá magdaléna (muffin) a pár sušenek s jahodovým džemem. Protože byla neděle, tudíž jsme ještě neměli školu, vyrazili jsme na sraz se zbytkem třídy. Většinu jsme potkali už po cestě na místo srazu, Plaza Mayor. Po zvládnutém setkání všech členů naší výpravy jsme se vydali na první výlet Salamankou. První z památek, které jsme potkali, včetně Plaza Mayor, byli Casa de las Conchas a Iglesia de La Clerecía. U obou těchto památek jsme nahlédli i dovnitř a byla možnost z věží kostela shlédnout na vrcholy domů Salamanky.
Další na pořadí byly Las Catedrales, dvě spojené katedrály, ovšem každá v jiném architektonickém stylu. Katedrály nás ohromily svou velkolepostí a pro velké nadšence umění jsme mohli i za nějaký peníz nahlédnout dovnitř, bylo to neskutečné. Od katedrál jsme se vzdálili skrz tajuplné uličky a nějakým záhadným způsobem jsme prokličkovali zpět na Plaza mayor. Zde jsme dostali rozchod, všichni jsme se rozprchli, jakoby nám dali povel ke startu. Já se svojí partou jsme se vydali prozkoumat dosud nepoznané uličky, v jedné jsme potkali malou útulnou kavárničku, a tak jsme poseděli na kávu.

  

Po obědě opět v rodině jsme se vydali, jako správní turisté do všemožných obchůdků. Pro tento okamžik se nám velice hodilo, že zde měli ulici zvanou, Torre, kde byly všechny tyto obchůdky pohromadě. Nespočetněkrát jsme každým prošli, abychom našli nejnovější trendy španělské módy, nebo jen obdivovali pečivě vyskládané výlohy. Den uběhl stejně rychle, jako začal a my už jsme se vraceli zpět ke svým rodinám. Zde jsme povečeřeli a prohodili pár španělských slovíček a opět šli co nejrychleji do postelí. Od pondělí všechna rána a dopoledne probíhala skoro totožně, budíček, snídaně, škola a oběd. Učili jsme se ve speciální jazykové škole, kde nám španělští lektoři vysvětlovali španělskou gramatiku, celý týden jsme se drželi statečně, i když jsme občas nevěděli, co povídá. Vždy jsme se ale nakonec nějak domluvili a po skončení lekce jsme odcházeli srozuměni s gramatikou.

  

Obědy byly na rozdíl od snídaní vydatné, někdy až moc. Co jsem na nich ale velmi ocenila, bylo, že nám vařili typicky španělská jídla, ne vždy mi sice chutnala, ale mohla jsem i jiným způsobem poznat španělskou kulturu. Další odpoledne jsme procházeli památky, tentokrát s odborným výkladem, samozřejmě ve španělštině. Nebo jsme byli v muzeu Museo del Comercio, kde jsme poznali minulost španělské kultury a pár z nás si i zahrálo v připraveném programu.
Mimo jiné jsme navštívily krásný park Parque de los Jesuitas, výstavu Coco Chanel a v neposlední řadě i krásnou noční Salamanku. Když jsme se vraceli zpět do Madridu, den před odjezdem navštívili jsme obrovskou a vším vybavenou školu Colegio San Agustín, kde jsme strávili nějaký čas jejím poznáváním. Ještě před obědem jsme ale stihli navštívit české velvyslanectví v Madridu, bylo hezké slyšet zase po týdnu rodný jazyk. Zde jsme měli podrobnou přednášku o tom, jak to chodí a co všechno naši velvyslanci musí zvládat.

  

Poobědvali jsme ve zdejších restauracích a večer se kvapem blížil, proto jsme zalezli na pokoje do hotelu, kde jsme se dopoledne ubytovali, a užívali si posledních pár hodin ve Španělsku. Celý zájezd skončil stejně rychle, jako začal a my už jsme se opět ocitli na Letišti Václava Havla v Praze, kde jsme se rozloučili a plní nezapomenutelných zážitků se vraceli vyprávět náš příběh svým rodinám.

Barbora Hradilová, 1.D

  

Zájezd do Španělska
Hned jak jsem se dozvěděl, že naše škola pořádá zájezd do Španělska, tak jsem zpozorněl. Když jsem zjistil, že se pojede do Salamanky, tak jsem trochu zaváhal. Uvědomil jsem si, že o tom městě nic nevím. Tím spíš jsem se rozhodl, že tam pojedu.
První den jsme měli sraz na letišti v devět hodin. Už když jsem dorazil, tak jsem pocítil pohodovou atmosféru, která panovala na celém zájezdu. Všichni byli plni očekávání. Většina z nás (včetně mně) totiž Španělsku nebyla. Těšili jsme se a představovali si, jaké to tam asi bude. Mezitím jsme se odbavili a počkali na letadlo do Curychu. Let z Prahy do Švýcarska proběhl v pořádku. Cestou si všichni vyměňovali své dojmy, i plány co budou dělat. Po přistání nás čekalo pár hodin na letišti v Curychu. Každý si našel svůj způsob, jak se zabavit. Mezi přáteli nám uběhl čas rychle jako voda. Let do Madridu se pak taky obešel bez potíží.
Potom co jsme si ve Španělsku vyzvedli své kufry, tak jsme šli na autobus. Tento autobus speciálně pro nás vypravila škola sv. Augustina, kterou jsme na konci zájezdu navštívili. Vyšli jsme z letištní haly a konečně jsme uviděli jasné nebe a nadechli se teplého a vlhkého vzduchu. Takový byl náš první zážitek ze Španělska. Po cestě autobusem jsme pozorovali místní zelenou krajinu s vesničkami a pahorky, dokud se nestmělo.
Do Salamanky jsme dorazili asi v jedenáct večer. Rozešli jsme se do rodin. S rodinou jsme se přivítali, předali jsme dary a dostali na výtečnou večeři.
Ráno jsme měli sraz se zbytkem třídy a panem profesorem na zdejším hlavním náměstí plaza Mayor. Už když jsem vkročil do ulic centra Salamanky, tak jsem nevěděl kam se dívat dřív. Všechny domy byly postavené z oranžového pískovce a vypadali starodávně. Na každé fasádě bylo tolik ozdůbek a sošek. A náměstí plaza Mayor mně zcela učarovalo. Zbytek dne jsme strávili procházkou a poznáváním města. Přitom jsme navštívili hlavní místní památky, jako jsou Dům Mušlí, stará a nová katedrála a místní univerzita, která je čtvrtá nejstarší v Evropě. Oběd i večeři jsme měli každý den v rodině.
Další den ráno jsme se sešli ve škole. Zde jsme měli dopolední program. Hodina a konverzace s rodilými mluvčími byla velice podmětná a poučná. Zlepšil jsem si výslovnosti pravopis. Po skončení této hodiny jsme měli rozchod ve městě. Někdo šel nakupovat, někdo se šel projít nebo podívat se na památky.
Příštího dne zrána jsme opět vyrazili do školy a den se nesl jako den před tím. S tím rozdílem, že na večer jsme měli komentovanou procházku po městě ve španělštině. Na ní jsem se dozvěděl mnoho zajímavostí o věcech, které jsme předtím viděli.
Následující den jsme ve škole dostali zadání fotografické soutěže. V ní šlo o zachycení některých typických salamanských výjevů netradičním způsobem. Jedna z disciplín měla na příklad za cíl vyjádřit unikátní španělskou kulturu prostřednictvím fotografie. Součástí soutěže bylo i pořizování videí s místními rodáky. Salamanští občané nám v nich, mimo jiné, říkali jazykolam ve španělštině. Tato aktivita mě velice zaujala. Podle mého názoru nám pomohla v navazování osobního kontaktu s rodáky.
Součástí pobytu v Salamance byla i poutavá komentovaná prohlídka tamějšího muzea obchodu. Za zmínku stojí i návštěva čarokrásných městských zahrad.
Na závěr našeho zájezdu jsme se přesunuli do Madridu. Během nabitého jednodenního pobytu jsme stihli zhlédnout velké množství pozoruhodností. Prohlídka místní spřátelené střední školy nám přiblížila, jak vypadá vzdělávání ve Španělsku. Gymnázium svatého Augustina nás ohromilo svojí vybaveností. Žáci zde mají k dispozici tělocvičnu mamutích rozměrů nebo plavecký bazén.
Velice poučná byla i návštěva na českém velvyslanectví. Měli jsme možnost se zde dozvědět mnoho zajímavého ze života i práce diplomatů. Potěšilo nás drobné občerstvení a srdečné přivítání paní velvyslankyně. Nejvíce mě překvapila informace, jak se velvyslanci titulují: Vaše Excelence. Pozoruhodná byla i návštěva krásně zařízených reprezentativních prostor.
Zbytek dne jsme pak mohli tavit dle vlastního uvážení, například krátkou prohlídkou centra Madridu. Nejvíce na mě zapůsobilo náměstí Puerta del Sol. Velice krásný byl i slavný královský palác.
V sobotu přišel dne loučení. Jen neradi jsme opouštěli zemi dona Quijota. Jistě mohu mluvit za všechny, když řeknu, že na ní budeme dlouho vzpomínat.

Martin Vacek, 1.A

Návštěva na Českém velvyslanectví
Letos jsme se my, studenti španělštiny, měli možnost podívat do prosluněné Salmanky. Součástí zájezdu byla i jednodenní prohlídky Madridu. V rámci exkurze po Španělské metropoli jsme zhlédli mimo jiné i české velvyslanectví.
Paní Velvyslankyně nás přivítala ve svojí rezidenci v jedné z vilových čtvrtí Madridu. Tato prostorná budova je sídlem velvyslanců a zároveň plní funkci reprezentačních prostor. Celé přízemí je vyzdobeno obrazy a dřevoryty české krajiny, nebo Pražských památek. Celé prostředí podtrhují pravé české křišťálové lustry. Interiéry, které slouží pro pořádání diplomatických recepcí, na nás nechaly příjemný, takřka domácký dojem.
Nejprve se nám dostalo formálního uvítání a následně i velice zajímavého výkladu o práci velvyslanců. Dozvěděli jsme se spoustu veselých historek i příhod, takříkajíc z první ruky. Měli jsme možnost se seznámit se zajímavým prostředí diplomatů. Paní velvyslankyně nás ohromila svým líčením osobní audience u Španělského krále Juana Carlose I. Krom toho prý ale práce diplomata obnáší i mnoho zodpovědnosti a byrokracie. Informace o každodenní agendě velvyslanců mě osobně překvapily. Na bedrech diplomatů leží břímě zjišťování aktuálních informací a zároveň ověřování oficiálních postojů k nim. Za zmínku rozhodně stojí i sonda do historie česko-španělských vztahů. Není bez zajímavosti, že naše vztahy byly nadstandardní již za doby Habsburků. Paní velvyslankyně říká, že vztahy mezi oběma státy jsou dodnes velice pozitivní.
Následovala krátká exkurze po reprezentativních prostorách a pak drobné pohoštění od paní velvyslankyně. Pan profesor Majzlík jménem naší školy, i svým, předal symbolický dar: Karlovarské lázeňské sušenky.
Za sebe mohu říci, že celá návštěva proběhla takřka vlasteneckém duchu. Jednoznačně patřila k nejzajímavějším částem celého zájezdu. Závěrem lze snad ještě připojit přání, aby nám dobré vztahy se Španělskem dlouho vydržely. Jak na rovině státní tak na té naší, vzdělávací.

Jaroslav Vacek, 4.A

Madrid y Toledo 2013

Colegio San AgustínVisita de estudiantes checos a nuestro colegio

V září 2013 jsme zažili úžasný zájezd do Madridu a Toleda. Nezapomenutelný zážitek. Ve středu 18. září jsme v ranních hodinách odletěli z letiště Václava Havla. S jedním přestupem jsme se do Madridu dostali v odpoledních hodinách, kde jsme okamžitě vyměnili své zimní oblečení za letní. Z letiště jsme se dostali metrem na náměstí Sol v centru Madridu, kde byl náš hotel. Po ubytování jsme se vydali na procházku ke královskému paláci  Palacio Real a poté na večeři do typického baru Tapas.
Ve čtvrtek dopoledne jsme konverzovali s profesory ve škole Inhispania a odpoledne si příjemnou procházkou prohlédli centrum Madridu,  navštívili park Retiro a španělský bleší trh. Obvykle jsme jedli výborné bagety v baru Museo de Jamón nebo jiné speciality jako například Paella.

 
(více fotografií)

V pátek jsme navštívili střední školu San Agustin, která stojící vedle stadionu Real Madrid, kde jsme konverzovali se studenty a nechávali se unést velikostí celé školy. Poté jsme navštívili nejznámější muzeum Museo de Prado s okouzlujícími obrazy.
V sobotu nás čekal celodenní výlet vlakem do bývalého hlavního města Toleda. Toledo je jedno velké historické jádro: malé uličky s obchůdky, kavárničky a příjemná atmosféra. Má svoje úžasné kouzlo. Po průzkumu Toleda jsme se vrátili zpět do Madridu a naposled si poseděli v Tapas baru.
Nedělní dopoledne jsme strávili prohlídkou typického trhu, následoval odjezd na letiště a krásný večerní let zpět do Prahy. Tohoto zájezdu se určitě příští rok zúčastním znovu, velmi mi pomohl s mojí španělštinou a poznala jsem nádherné nové zvyky a památky.

Dominika Rosenbaumová, 2.A

 

El viaje a España 2013
El miércoles por la mañana, el 18 de septiembre, quince estudiantes se juntaron en el aeropuerto Václav Havel de Praga, esperando con ilusión el viaje a España, uno de los países más bonitos del mundo. Por segunda vez nuestro instituto ofreció una posibilidad única de viajar a España para conocer la cultura, ver unos tesoros históricos y arquitectónicos y, por supuesto, perfeccionar nuestro español y mucho más.
Afortunadamente no perdimos el avión, logramos hacer cambio en Múnich y por la tarde finalmente llegamos todos felices a Madrid, la ciudad capital de España. Después nos alojamos en el hostal Petit Palace Plaza del Carmen que está en el centro, cerca de la plaza La Puerta del Sol. Para una gran sorpresa nuestra, el hostal era muy lujoso y limpio. Por la noche dimos una vuelta, paramos para cenar en un bar típico de tapas dónde probamos la cocina española. Luego volvimos a nuestro hostal y nos deseamos buenas noches esperando con mucha anticipación la mañana.
El segundo día, desayunamos en una cafetería destacada y seguimos descubriendo Madrid, la ciudad llena de catedrales, iglesias, museos, monumentos, plazas, y muco más. Después del almuerzo, fuimos a la escuela de idiomas Inhispania y tuvimos dos clases de español. Luego pasamos algún tiempo en el Parque del Retiro, dónde hay una infinidad de fuentes y estatuas, y que es conocido como "el pulmón de la ciudad."
El día siguiente, visitamos el Colegio San Agustín que está junto al estadio del Real Madrid. Tuvimos una oportunidad fantástica de charlar con los estudiantes. Como los estudiantes eran muy amables y amigables, cambiamos correos electrónicos. Pudimos ver algunas aulas muy modernas, el poli deportivo dónde también hay una piscina y la capilla. En la capilla en la pared está escrito una citación asombrosa de San Agustín: "Sacramento de piedad, signo de unidad, vinculo de caridad."
Por la tarde tuvimos una clase de español. Practicamos trabalenguas por eso la clase era muy divertida. Luego fuimos al Museo del Prado, uno de los más ricos por la calidad y variedad de sus colecciones de obras.
El sábado fuimos en tren a Toledo, la antigua capital de España, que está situada en la orilla del río Tajo. Allí anduvimos por toda la ciudad viendo o visitando la mayoría de los monumentos, por ejemplo el museo Santa Cruz, la Catedral de Toledo, El Monasterio de San Juan de los Reyes, el puente de Alcántara, etcétera. También Toledo es famoso por el mazapán que inventaron las monjas del convento de San Clemente. Claro que no podíamos resistir y compramos estos dulces toledanos como regalos pero también los comimos. Además, es digno de atención que las espadas de El señor de los anillos se fraguaron en Toledo. Terminamos esta excursión con la visita de la Iglesia de San Ildefonso que posee las mejores vistas. Por la noche decidimos que es imprescindible celebrar y disfrutar de nuestra última noche y por eso fuimos a cenar a una bocadillería típica.
Nuestro último día exploramos El Rastro que es un mercado al aire libre. Se celebra todos los domingos en el barrio de la Latina. Después de la comida recogimos las maletas en el hostal y, lentamente pero seguramente, nos pusimos en camino al aeropuerto. Nos regresamos muy contentos a Praga a las once y media de la noche.
En total, estoy segura de que todos los estudiantes lo pasaron bien. Tuvimos suerte porque todos los días hizo sol y mucho calor. Descubrimos cómo es el ambiente en las calles y la cocina española, una de más versátiles y deliciosas, ¿no?
Me gustaría dar las gracias al profesor Mejzlík y a su novia Roberta por cuidarnos y alegrarnos durante el viaje. :) Gracias a este viaje me siento que ya he andado las siete partidas. Por cierto, ¡ España es preciosa! Espero que este viaje llegue a ser una tradición de nuestro instituto.

Kateřina Neužilová, 4.A

  

Un viaje inolvidable: Madrid y Toledo 2013
En septiembre 2013 15 estudiantes del instituto Štěpánská y nuestro  profesores Mejzlik y Salvia estuvimos  en una ciudad muy bonita, en Madrid.
Cuando estuvimos en Madrid en el año 2012, hizo mal tempo, llovió mucho  e hizo viento. Pero a pesar de eso, nos gustó el viaje.
Pero esta vez el tiempo estuvo mucho mejor que en el año pasado, mucho calor y mucho sol. Nosotros hemos visitado muchos lugares interesantes. Por ejemplo, el Palacio Real o el Parque Retiro, en el que puedes alquilar  una barca o dar de comer a los ánades. Otro monumento que visitamos fue el Templo de Debod. Los españoles dicen que los turistas no pueden decir el nombre de este monumento correctamente. El Templo de Debod es un lugar muy bonito y  me gustó mucho. Pero no es la única cosa interesante.
Es más, el sábado hicimos una excursión a Toledo. Es una ciudad cerca de Madrid. ¿Y cuál es más bonita? ¿Toledo o Madrid? Yo creo estas dos ciudades son muy diferentes… A mí me parece Madrid más moderno que Toledo. Toledo es “un monumento grande” de España. Las calles antiguas, muchos lugares para creyentes. Todas las iglesias y los templos en Toledo (y en Madrid por supuesto) son muy hermosos y bien conservados. Los mosaicos en las ventanas son muy colorados. Me gustan los mosaicos. Eran muy vivos.
El jueves y el viernes nosotros estudiantes asistimos  a un curso de español en la escuela Inhispania. Nuestra profesora Done y era muy simpática y lista. Y el viernes después del curso nosotros fuimos al museo Prado. Es un museo muy famoso en todo el mundo. Tuvimos la oportunidad de visitarlo gratis. En el Prado hay muchas pinturas de famosos pintores como El Greco o Rembrandt.
El último día de la estancia visitamos el famoso mercado Rastro. Rastro es un mercado muy, muy grande con muchas tiendas con varias cosas. Por ejemplo, hay tiendas con camisetas, bisutería, bolsos y muchas otras cosas.
Cuando llegamos al aeropuerto en Praga en el inicio de nuestra excursión, tuve un poco de “miedo”, pero después a la vuelta, no quería volver a Praga:-). ¡Esta excursión ha sido un viaje inolvidable!

Adéla Varvažovská, 3.D

  

Madrid y Toledo
Como una parte de los estudiantes en nuestro instituto estudian español, es una idea muy buena viajar a España. Como todo el mundo sabe, en el año 2012  nuestro instituto visitó  España por primera vez. Cuando los estudiantes llegaron a la República Checa del primer viaje, muchas personas dijeron que a ellos les gusta España tanto que quieren ir a España nuevamente el año siguiente. Cuando nuestro profesor oyó esta noticia dijo ¿Por qué no?  Y se decidió a repetir el viaje.
 En septiembre 2013 nosotros viajamos a España  para cinco días. Nuestra aventura empezó en el aeropuerto de Václav Havel en Praga el miércoles 18 de septiembre. De este lugar nosotros volamos con un cambio a Madrid. Cuando tomamos asientos en el avión, enseguida empezamos a disfrutar del “capricho” maravilloso, pero estuvimos un poquito nerviosos. No sabíamos mucho cómo es la cultura española.
Nuestro viaje tuvo muchos objetivos: descubrir la cultura, conocer la vida, disfrutar de la cocina y ver el mundo nuevo para nosotros. El programa fue muy divertido. Tuvimos muchas actividades allí. La primera cosa que hicimos fue el traslado al hotel donde pasamos cuatro noches. Fue la primera prueba. ¿Cómo se va al hotel? Nuestro profesor empezó a poner a prueba nuestros conocimientos de español. Todo pasó en el mejor orden. Durante la primera noche, obtuvimos la posibilidad de probar las tapas y después nosotros dimos un paseo por una interesante parte del centro. Estuvimos tan asombrados que quisimos andar por toda la noche. Pero tuvimos que dorir porque necesitábamos cargar la fuerza para el día siguiente. 
Cuando nos levantamos ya pensamos en lo que podríamos hacer hoy. Por la mañana pasamos el tiempo libre en una cafetería donde descubrimos cómo es el desayuno típico para los españoles.  Degustamos los churros con chocolate por ejemplo. Tuvimos realmente muy buen tiempo allí. Fuimos a descubrir todos los momentos en el corazón de España. Por la mañana también visitamos muchos lugares importantes y muy interesantes. Vimos el Palacio Real que es la sede formal de los Reyes de España que lo utilizan para celebrar las ceremonias del Estado. Entre otros lugares que tuvimos la posibilidad de ver fue la Plaza Mayor. Se trata de una plaza porticada que está completamente cerrada por edificios con 237 balcones. Después vimos la Puerta del Sol, porque cerca de esta plaza estaba el hostal que era muy bonito y cómodo. Por la tarde fuimos a la escuela de la lengua que se llama Inhispania. Allí pasamos buen tiempo con los maestros nativos y aprendimos cosas nuevas. Después fuimos al hostal para echar una siesta pequeñita. Por la noche también fuimos a comer una cena muy sabrosa.
El viernes nuestro grupo fue invitado al Colegio de San Agustín. Nunca yo vi algo tan grande cómo era este complejo para estudiar. El colegio tiene una piscina muy grande, patios, campos de baloncesto, de fútbol  y pabellón de polideportivo muy grande y moderno. Tiene aproximadamente 2000 alumnos. Ellos están divididos en categorías según la edad. La primera parte son los niños de 3 años a 6. La segunda parte son los alumnos de 6 años a 16. A los 16 terminan la Educación Secundaria Obligatoria (ESO) y continúan con dos años de bachillerato. Allí pasamos una hora hablando con los alumnos del colegio. Al comienzo teníamos un poco de vergüenza hablar, pero después hablamos todos como nativos también. Después de esta visitada maravillosa, tuvimos la última clase de nuestro curso en la Inhispania. ¿Qué podemos hacer después del curso? Fuimos al Museo del Prado. Es una de las pinacotecas más importantes del mundo. Cuenta con una amplia colección de pintura española, italiana y flamenca. Como después teníamos mucha hambre, visitamos un restaurante muy bueno, donde degustamos unos pinchos, bocadillos, calamares y muchas otras cosas típicas para españoles de las cuales pudimos disfrutar.
El sábado día salimos para Toledo. Esta ciudad era mucho tiempo la capital de España. Viajamos en tren de alta velocidad. Pasamos allí un día y dimos una vuelta por esta ciudad tan bonita y antigua. Vimos todos los edificios interesantes, visitamos el museo  del Greco, el puente de San Martín, el barrio Judío y mucho más. Me parecen muy interesantes las calles toledanas que son muy estrechas. Todos los patios que vimos allí eran muy bonitos y limpios. Después de este día que fue muy largo, nos quedó un rato para comprar los regalos y chucherías para las familias y los amigos en Praga. Toledo es muy famoso por su mazapán que tiene una tradición muy antigua. Todo el mundo que vive allí dice que nadie no tiene mejor mazapán en toda España. Un poco cómico, ¡pero es realmente verdad! Llegamos al hotel aproximadamente a las 20:00 horas y fuimos a una cena típica y disfrutamos de la vida nocturna en Madrid.
El último día fuimos al Rastro que es el mercado más importante en Madrid. Allí pasamos unos momentos y dimos una vuelta por la parte de la ciudad donde se encuentran los lugares muy atractivos para visitar. Después nos sentamos en un restaurante donde pedimos la comida más típica para España. Tuvimos una paella de mariscos y disfrutamos de los últimos momentos en Madrid. Por la tarde nos desplazamos al aeropuerto de Madrid.
Los días que pasamos en Madrid hizo sol, y el cielo estuvo despejado y azul constantemente.  Por las noches vimos estrellas y pasamos el mejor tiempo. Salimos al aeropuerto un poco tristes, pero sabemos que Madrid vamos a visitar pronto. ¡Madrid es para mí muy mágico, enérgico y me gusta mucho el tiempo que pude pasar allí con mis amigos y realmente con nuestro profesor de español!
¡El tiempo que pasé en Madrid y Toledo fue para mí una de las experiencias más interesantes! Ahora puedo hablar con más fluidez y me siento más seguro al comunicar en español.

Jan Mlateček 3.D


Por primera vez en la historia de nuestro instituto, tuvieron los estudiantes posibilidad de viajar para practicar español. El país hispanohablante que está más cerca y donde se formó la lengua española, es por supuesto España. Nuestro deseo era conocer  la cultura y usar nuestros conocimientos  de español en la vida real. Por eso la selección ideal fue Madrid con viaje de un dio a Toledo, la antigua cuidad capital.
Todos los días tuvimos un programa muy cargado e interesante. Después del vuelo muy cómodo, fuimos directamente al corazón de Madrid, donde se encontraba el hotel. Nos encantó la apariencia del hotel, de verdad, muy bonita y limpia.  Al final del día, fuimos andando por Madrid nocturno. Vimos las plazas más importantes  de la capital y el Palacio Real. También todos pudieron sentir un poco el ambiente madrileño en un restaurante famoso por sus bocadillos de calamares.
Al día siguiente, por la mañana desayunamos en una pastelería típica y caminamos por el parque del Retiro. Después visitamos el Colegio Buen Consejo. Allí presentamos nuestro Instituto académico y vimos la presentación de los estudiantes locales de Madrid. ¡Los chicos fueron muy amigables y amables! Pues no estábamos tan nerviosos al hablar con ellos y esto necesitábamos, porque después fuimos a clases de español en la escuela de lenguas Inhispania. Pienso que la conversación con la profesora nos dio más confianza. Por la tarde pasamos el tiempo con guías en las calles madrileñas y comimos en un bar de tapas. Probamos deliciosas orejas de cerdo o el queso manchego, también pulpo o croquetas de pollo y jamón.
El viernes fuimos al Colegio San Agustín. De nuevo tuvimos la oportunidad de hablar con nativos y ver la escuela gigante, donde estudian alumnos de 6 a 19 años. Vimos todo este colegio agustino: las aulas modernamente equipadas, el gimnasio con piscina, la capilla, el patio y el comedor, donde tuvimos almuerzo agradable. Cerca del colegio está el estadio del Real Madrid – Estadio Santiago Bernabéu, así que fuimos allí. No es solamente un estadio enorme, sino también un estadio, donde se jugaron muchos partidos importantes en la historia deportiva del fútbol y el museo del equipo Real Madrid. De esta experiencia pudimos hablar con la profesora en Inhispania, donde estudiamos un poco español. Después tuvimos dos horitas de tiempo libre. Algunos fueron de compras, otros querían descansar. Juntos fuimos al Museo de jamón para cenar.
Finalmente fuimos a Toledo. El sábado hizo buen tiempo, por eso disfrutamos de esta cuidad con arquitectura antigua muchísimo. Visitamos un museo, donde vimos copias de armas antiguas o platos dorados y joyerías. La mayoría del tiempo estuvimos en la Santa Iglesia Catedral Primada, una de las catedrales más bonitas en España. Porque Toledo es famoso por su mazapán, todos lo compramos para probar y algunos para poner alegre a su familia.
Es verdad, que no tuvimos suerte con el tiempo y fuimos de prisa, porque ver estas ciudades en cuatro días, es poco, pero lo pasamos bien. Personalmente, pienso, que Madrid y Toledo son ciudades impresionantes.

Luna Cantillo, 2.D