Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).

Akademické gymnáziuma Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky,školy hlavního města Prahy

Stipendia ve Španělsku

Stipendium ve Španělsku – Salamanca 2019

¡Hola chicos! Ráda bych vám napsala o mém letošním prázdninovém studijním kurzu v nádherném španělském městě Salamanca!
Samozřejmě se jednalo o výuku španělského jazyka. Za tento úžasný zážitek a zkušenost musím moc poděkovat panu profesoru Mejzlíkovi, který mi toto umožnil a ještě k tomu pomohl s přihláškou, letenkami a dalšími okolnostmi. Děkuji!

   

Moje cesta začala v sobotu 27.7. odletem z letiště Václava Havla do krásného Madridu. Cesta probíhala hladce, letěla jsem se španělskou společností Iberia, tudíž letadlo obsahovalo hlavně španělsky mluvící cestující – ani byste nevěřili, jak jsou všichni milí a ochotní.
V Madridu jsem prošla skrz letiště na metro a dojela na vlakové nádraží Chamartín, ze kterého mi jel vlak přímo do menšího městečka Salamanca. Cesta moderním a pohodlným rychlovlakem trvala hodinu a půl, Salamanca byla konečná stanice. V mém dočasném španělském domově mě krásně uvítala starší paní se svou dcerou a dvěma vnučkami.
Druhý den jsem hned ráno vyrazila na průzkum okolí a okamžitě se zamilovala. Krásná architektura, uličky, milí lidé, výborná zmrzlina a klidné parky mě okouzlily. Prošla jsem celé historické centrum, navštívila jsem Plaza Mayor, Casa de las conchas, Catedral Nueva y Vieja, Universidad de Salamanca a plno dalších míst. Všude je možné prohlédnout si interiér nebo jít do věží na vyhlídku, většinou za menší poplatek.
V pondělí již začal můj pětidenní kurz ve škole DICE. Prostory školy byly 15 minut pěšky od mého ubytování. Náš třídní kolektiv se skládal z přibližně patnácti lidí z celého světa, vždy jsme měli 2 hodiny výuky, 30 minut pauzu na svačinu a další 2 hodiny výuky. Vyučující se nám střídali, takže výuka byla pestrá a zábavná. I profesoři sami o sobě byli skvělí. Dělali jsme různé poslechy, koukali na videa, která jsme poté rozebírali, učili se gramatiku a slovíčka.
Po výuce jsem se vždy šla domů naobědvat, poté si dala siestu a k večeru byl většinou program od školy. Prohlídka města s výkladem a literární prohlídka byly vážně skvělé! Plno zajímavých informací podané zábavnou formou. Další program byl degustace tapas, lekce tance a v pátek jsme snídali ve třídě churros s čokoládou. Všechno byla sranda a skvělá zkušenost, během programu se i lidé vzájemně poznávali a zjišťovali informace o jiných zemích a kulturách.
V sobotu již přišel čas odjezdu. Na vlakové nádraží jsem šla kolem čtvrt hodiny pěšky, se slzami v očích, že tenhle krásný týden tak rychle utekl a většinu lidí, které jsem zde poznala, už nikdy neuvidím. Ale vzpomínat budu jen v dobrém a pokud bude příležitost ráda se na tohle krásné a pohodové místo opět vrátím!

Tereza, Fleischmannová, 4.C

Soy Tereza de 4.C y estas vacaciones fui a Salamanca para mejorar mi español. El 27 de julio volé de Praga a Madrid y desde allí tomé un tren a Salamanca. El viaje fue muy rápido y cómodo.
Mi familia anfitriona vive en el centro de Salamanca, cerca de la Plaza Mayor. María - mi ,,madre”, es muy amable y ella cocina ¡muy bien! Tiene una hija y dos pequeñitas nietas, ¡todas son muy agradables!
La escuela DICE donde tuvimos las clases está muy cerca de nuestra casa. Los alumnos eran de todas las partes del mundo, pero sobre todo de Europa. Los profesores fueron divertidos y hablaban muy bien español, comprendí casi todo. Estuve en el grupo de nivel A2. Aprendimos tiempos pasados, muchas palabras, comprensión auditiva y del texto.
Después de las clases tuvimos programa. El lunes tuvimos una visita guiada por la ciudad
¡Salamanca es tan bonita! Vimos la universidad de Salamanca, Catedral Nueva y Vieja, Casa de las Conchas, Plaza Mayor y otros lugares bonitos. El martes bailamos en una escuela de baile. Aprendí un baile que se llama Bachata ¡y me encanta! El otro día, miércoles, tuvimos degustación de tapas y el jueves fuimos a un tour literario donde fuimos al Huerto de Calixto y Melibea, Puente Romano donde está una estatua de Lazarillo De Tormes y Verraco del puente. El último día de las clases recibimos un certificado y nos despedimos de los profesores. La vuelta a la República Checa fue confortable y tranquila.
Yo simplemente ¡quiero Salamanca! Este viaje fue muy beneficioso para mí, gané tantas experiencias, aprendí tantas cosas sobre España y conocí a muchas personas interesantes. Yo quiero volver ahí un día.

Tereza, Fleischmannová, 4.C

 

Stipendium ve Španělsku – Salamanca, červenec 2018

 

Naše absolventka Veronika Hauerová (4.D) získává stipendium na letní jazykový kurz ve škole DICE v univerzitním městě Salamanca. Blahopřejeme, prof. Karel Mejzlík

 

Stipendium ve Španělsku – Alicante, červenec 2017

S radostí oznamujeme, že se podařilo získat stipendium na 2 týdenní jazykový kurz v červenci 2017, na výběr bylo buď Alicante nebo Granada. Stipendium na jazykové škole www.proyecto-es.com zahrnovalo 2 týdenní jazykový kurz (25 hodin týdně, celkem 50), student si hradil pouze cestu a ubytování (v rodině). Při losování stipendia se štěstí usmálo na Alžbětu Lavickou (1.C), její reportáž si můžete přečíst níže.

prof. Mejzlík

V polovině školního roku jsem díky mým studijním výsledkům získala nezapomenutelnou příležitost studia ve španělské škole v Alicante nebo v Granadě po dobu dvou týdnů. Po dlouhém rozhodování jsem zvolila Alicante pro jeho přímý přístup k moři a velmi bohatému a živému nočnímu životu. Alicante je přístavní město ve Valencii, v centru města se nachází překrásný hrad Santa Bárbara, který byl založen již 200 let před K.

Moje hostitelská rodina, u které jsem 14 dní bydlela, měla byt nedaleko slavné býčí arény s názvem Plaza de Toros, což byl také v prvních dnech můj jediný orientační bod ve městě. Po mém příjezdu do Alicante na mne již čekala velmi milá a vstřícná paní s dcerou, obě mne vřele přivítaly. Jelikož jsem byla po necelém roce studia španělštiny, paní respektovala moji úroveň a snažila se pro mě v prvních dvou dnech kombinovat španělštinu s angličtinou a postupně angličtinu vypouštět, což byla také jedna z věcí, která velmi přispěla k mému brzkému zlepšení v konverzaci.

Škola se nacházela zhruba 10 minut chůze od mého bytu. Vyučování se skládalo ze tří hodin španělské gramatiky a dvou hodin konverzace. V mé třídě bylo dalších 10 studentů, několik z nich pocházelo z Německa, Nizozemska a nechyběli ani zástupci z Bulharska či Floridy. Věkově jsem byla ve třídě nejmladší, a co mě velmi překvapilo, od ostatních studentů mě dělilo 10 až 30 let. Vyučování probíhalo velmi zábavně a efektivně a to hlavně díky vzájemné spolupráci a obrovskému nadšení ostatních studentů i kantorů. Dozvídali jsme se nepřeberné množství informací jak z oblasti gramatiky, tak také z oblasti historie a kultury. Intenzita, obtížnost i doba vyučování byly naprosto přiměřené a měly obrovskou zásluhu na mém zlepšení ve španělském jazyce. Škola nabízela také týdenní akce jako například výlety, španělské večeře, výuky tance, prohlídky města a podobné. Se školou jsem vyrazila třeba na celodenní prohlídku vodopádů, kde nás po celou dobu doprovázel španělsky mluvící průvodce. Dále jsem se zúčastnila španělské večeře „La cena de Tapas“, kde jsme ve španělské restauraci ochutnali typické španělské tapas, naučili se španělskému přípitku či se dozvěděli mnoho zajímavostí ze španělské kuchyně.

Můj pobyt mi také velmi ulehčili dva studenti, kteří bydleli ve stejné hostitelské rodině jako já – student z Washingtonu a student z Honkongu. Ve volných chvílích mě prováděli městem a snažili se rozvíjet moji španělštinu i přes moji obrovskou nejistotu, kterou jsem na začátku pobytu ve svém projevu cítila. Ve volných chvílích jsme navštěvovali pláž, konverzovali s obyvateli Alicante, navštěvovali památky či odhalovali velmi bohatý noční život, kterým Alicante každý večer žilo.

Můj vděk patří také mým spolustudentům, kamarádům či kantorům, které jsem díky tomuto pobytu poznala.

Každý, s kým jsem v Alicante přišla do styku, ať už na letišti, v rodině, ve škole či v obchodě velmi pomohl mé španělštině a velmi mi ulehčil mé budoucí studium. Myslím, že za 14 dní jsem udělala obrovský pokrok a nezbývá mi nic jiného, než tento pobyt každému vřele doporučit.

 
(více fotografií)

Este año he ganado el curso de español en Alicante por dos semanas. Alicante está en Valencia. En el centro de la ciudad hay un castillo muy grande y antiguo que se llama Santa Bárbara. Alicante es una ciudad ideal para apprender español, porque hay muchas buenas escuelas de idiomas ahí.

He vivido en la familia que vive cerca de la Plaza de Toros. La familia ha sido muy simpática, buena y ha hablado muy despacio conmigo, porque no he hablado muy bien en español.

La escuela está muy cerca de mi casa, más o menos diez minutes. He tenido cinco horas a día, tres horas de gramática y dos horas de conversación. En la clase he conocid a otros estudiantes de Alemania, Bulgaria, Estados Unidos… Las clases han sido muy divertidas e interesantes. Con mi escuda he visitado las cascadas cerca de Alicante o he comido la cena de tapas que es muy típica en España.

En mi familia han vivido dos otros estudiantes, un estadounidense y un chino. Hemos visitado las playas, hemos visto muchos monumentos, hemos bailado en la disco y también hemos hablado en español cada día.

He conocido a muchos nuevos amigos y amigas de otros países y he visto muchas cosas interesantes y típicas para España.

Lavická Alžběta, 2.C

 

Stipendium ve Španělsku – Granada 2016

Na počátku letních prázdnin jsem dostala možnost odjet na čtrnáctidenní studijní pobyt do Granady. Nevelké historické a především nádherné město se nachází na jihu Španělska v Andalusii s výhledem na pohoří Sierra Nevada. Snad nejkrásnějším místem v Granadě je palác La Alhambra, který je doslova dech beroucí, spolu s výhledem na celé město, kde se v jeho středu nachází nádherná a honosná katedrála, celým názvem La Santa Iglesia Catedral Metropolitana de la Encarnación de Granada. Dalším skvostem Granady jsou turisticky nepříliš známé zahrady Carmen de los Mártires, ze kterých je nádherný výhled na celé město, nebo vyhlídka St. Nicholas, ze které je nejkrásnější výhled na Alhambru.

  

Bydlela jsem v hostitelské rodině u velice milé paní, která mě i v pozdní hodinu, v kterou jsem přiletěla do Granady, vřele přivítala a zároveň byla velice chápavá k mé počáteční nervozitě.

Mé studium v Granadě probíhalo od pondělí do pátku 4 vyučovací hodiny po 50 minutách, kde jsem měla 3 hodiny gramatiku a jednu hodinu konverzaci a kulturu. Jazykový institut Proyecto Español se nachází v centru Granady a cesta mi z bytu mé hostitelské rodiny trvala asi jen 10 minut. V mé studijní skupince jsme byly první týden pouze 4 - já a další tři dívky z Německa, další týden už se k nám přidali další dva. Celá výuka probíhala velice zábavně díky kantorům, kteří byli vždy pozitivně naladění a odhalovali nám taje života ve Španělsku, ale vždy nás dokázali naučit i záludnou gramatiku. Všichni pracovníci institutu mi vždy s čímkoliv poradili a pomohli, za což jsem jim byla velice vděčná. Nemůžu však popřít, že svou intenzitou byla výuka náročná, avšak i po tak krátké době jako je 14 dní jsem zaznamenala velký pokrok jak v mluvení, tak i jistotu v gramatice.

  
(více fotografií)

Díky této škole jsem také poznala spoustu přátel různých národností, se kterými jsme chodili objevovat krásy Granady, avšak vydali jsme se i mimo Granadu na pláž do malého městečka jménem Solobreña. Také jsem měla to štěstí, že v době mého pobytu se v Granadě odehrával hudební festival, kde jsem viděla například studentský orchestr a sbor. Když se řekne hudba a tanec, tak se každému určitě vybaví flamenco, jehož návštěvou jsem završila svůj pobyt. Zároveň mě nadchla španělská kuchyně, která se může pyšnit těmi nejlepšími mořskými pochoutkami, a také jejich noční a vesele naladěný každodenní život.

Eliška Mádlová, 3.D

 

Stipendium ve Španělsku – Valladolid 2015

V létě jsem dostala příležitost odjet na čtrnáctidenní studijní pobyt do Valladolidu. Valladolid je nevelké, ale velmi malebné španělské město v provincii Castilla y León. Byla jsem ubytována v hostitelské rodině, která mě přivítala s typickou španělskou přátelskostí. Díky tomuto ubytování jsem si mohla nejen zlepšit svou španělštinu, ale také poznávat místní kulturu a denně si pochutnávat na domácky připravovaných španělských pokrmech. Například na paelle, různě upravovaných plodech moře či mé oblíbené tortille de patatas.

Moje výuka probíhala každý všední den čtyři vyučovací hodiny v jazykovém institutu El Camino del Español. V tomto institutu vždy panovala velice rodinná atmosféra a učitelé si zde zakládali na individuálním přístupu ke každému studentovi, to dokládá i fakt, že jsem byla ve třídě s pouze dvěma dalšími studenty. Výuka tedy byla opravdu špičková, i když chvílemi velmi náročná a po čtrnácti dnech jsem skutečně pociťovala ve španělštině svůj pokrok.

Ve volném čase jsem mohla poznávat krásy samotného Valladolidu. Valladolid je architektonicky i kulturně velice zajímavé, ale podle mě turisty nedoceněné město. Nachází se zde mnoho různorodých muzeí, já například moc ráda vzpomínám na návštěvu muzea Casa de Cervantes a Casa de Zorilla. Oba tito významní španělští autoři ve Valladolidu strávili velkou část svého života a v domech, které obývali, byla vytvořena muzea. Další místo ve Valladolidu, které stojí zmínku je obrovský park Campo Grande, ve kterém můžete obdivovat nádherné pávy. Pokud chcete pořádně relaxovat, tak se vydejte se zmrzlinou na uměle vytvořenou písečnou pláž u řeky Pisuerga, ve které se mnozí odvážlivci dokonce i koupou.

Jeden den jsem také se svými dvěma spolužačkami, z Brazílie a z Itálie, podnikla výlet do nedaleké Segovie. Segovia je překrásné historické městečko, známé hlavně pro svůj dochovaný římský akvadukt, ten nás ohromil svou monumentálností. Nebyla to ale jediná věc, která nás zaujala, navštívily jsme totiž také místní katedrálu a alcázar a celkově jsme si celý výlet moc užily. Mých čtrnáct dní uteklo jako voda, myslím si ale, že na tento pobyt budu ráda vzpomínat. Obohatil mě nejen jazykově, ale i vědomostně a také jsem poznala mnoho zajímavých lidí. Jsem si jistá, že se v co nejbližší době do Španělska opět vrátím a těším se na další zážitky, které tam získám.

Martina Kohoutová, 2.D

 

Stipendium ve Španělsku – Salamanca 2014

Este verano he estado en Salamanca, es una ciudad cerca de Madrid, más o menos 3 horas en autobús. Mi estancia fue muy corta, una semana para estudiar en una academia “Dice Salamanca”.Lo primero que quiero decir que ha sido una gran experiencia. . ¿Y por qué? Porque estás sola/solo en una ciudad nueva, con personas quienes hablan solo la lengua española. Y esto no es tan fácil, como puede parecer. En cada situación, cada vez tienes que utilizar español. Alguien puede decir que un semana no es nada pero ¡No es verdad! Después de una semana puedo pensar en español y no como la mayoría pensar primero en el checo y después traducir al español. Los primeros días fueron un poquito difíciles, no podía acordarme de los verbos pero creo que es usual.

  

No puedo olvidar mi alojamiento. Quiero recomendar el alojamiento en la familia 100%. Tuve suerte porque mi familia en Salamanca era como mi propia. Pude probar la comida típica para ellos (como arroz con leche, churros con chocolate, mejillones, jamón ibérico y otras), conocer la vida que es totalmente diferente porque disfrutan de cada día como si fuera el último. A ellos les importa un pito lo que piensan otras personas. Esto es solo su vida. Por ejemplo una abuela, que tiene casi 70 años va de compras y ella se compra las cosas que llevamos a los 18 años (a veces y menos), también lleva las flores en la cabeza. Cuando hablé con ella sobre vestirse ella me dijo: “No me importa que soy vieja y no tengo edad para esto, pero a mí me gusta mucho. Pues, ¿por que no?”Cada noche hablábamos sobre todo, las opiniones, las costumbres, la familia que vive en la parte diferente de España.Cada día me entretenía con ellos. También salíamos de compras juntas.

  
(více fotografií)

Mi curso de la lengua empezó el 21 de julio. Y tuve gran suerte de nuevo. Pensé que iba tener clases con 5 o 10 estudiantes pero yo tuve las clases privadas. Todo el curso tuve la profesora que hacía las cosas necesarias conmigo. Cada tarde la escuela tenía un programa para los estudiantes. El primer día fue la visita de los alrededores de la ciudad. Pasamos por las calles populares y más famosas. También vimos los monumentos, todos los monumentos, porque en Salamanca están a un paso. Para mí esto fue la mejor parte del programa porque conocí la ciudad. Por ejemplo que el símbolo de la ciudad es una rana. Otros días podíamos ir a las clases de baile o clases de cocinar e incluso una reunión sobre las películas más famosas en España. El curso para mí terminó con el certificado de mi nivel que recibí.

En el fin de mi carta quiero decir que España es un país maravilloso. Estoy segura de que no fue la última vez cuando viajé allí. Las personas son tan amigables, cuando me perdí ellos me ayudaron.Y esto no es todo, puedo escribir muchas cosas que me encantaron. Cada uno tiene que encontrar un lugar especial, yo creo que lo encontré.

¡Qué os vaya bien!

Monika Hellerová, 4.D

Stipendium ve Španělsku

Blahopřeji studentkám Monice Hellerové a Ruth Habartové k získáni stipendia pro studium v Salamance v červenci a srpnu 2014 v jazykové škole Dice: http://www.dicesalamanca.com/!

Karel Mejzlík