Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).

Akademické gymnáziuma Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky,školy hlavního města Prahy

Stipendia ve Španělsku

Stipendium ve Španělsku – Salamanca 2019

¡Hola chicos! Ráda bych vám napsala o mém letošním prázdninovém studijním kurzu v nádherném španělském městě Salamanca!
Samozřejmě se jednalo o výuku španělského jazyka. Za tento úžasný zážitek a zkušenost musím moc poděkovat panu profesoru Mejzlíkovi, který mi toto umožnil a ještě k tomu pomohl s přihláškou, letenkami a dalšími okolnostmi. Děkuji!

   

Moje cesta začala v sobotu 27.7. odletem z letiště Václava Havla do krásného Madridu. Cesta probíhala hladce, letěla jsem se španělskou společností Iberia, tudíž letadlo obsahovalo hlavně španělsky mluvící cestující – ani byste nevěřili, jak jsou všichni milí a ochotní.
V Madridu jsem prošla skrz letiště na metro a dojela na vlakové nádraží Chamartín, ze kterého mi jel vlak přímo do menšího městečka Salamanca. Cesta moderním a pohodlným rychlovlakem trvala hodinu a půl, Salamanca byla konečná stanice. V mém dočasném španělském domově mě krásně uvítala starší paní se svou dcerou a dvěma vnučkami.
Druhý den jsem hned ráno vyrazila na průzkum okolí a okamžitě se zamilovala. Krásná architektura, uličky, milí lidé, výborná zmrzlina a klidné parky mě okouzlily. Prošla jsem celé historické centrum, navštívila jsem Plaza Mayor, Casa de las conchas, Catedral Nueva y Vieja, Universidad de Salamanca a plno dalších míst. Všude je možné prohlédnout si interiér nebo jít do věží na vyhlídku, většinou za menší poplatek.
V pondělí již začal můj pětidenní kurz ve škole DICE. Prostory školy byly 15 minut pěšky od mého ubytování. Náš třídní kolektiv se skládal z přibližně patnácti lidí z celého světa, vždy jsme měli 2 hodiny výuky, 30 minut pauzu na svačinu a další 2 hodiny výuky. Vyučující se nám střídali, takže výuka byla pestrá a zábavná. I profesoři sami o sobě byli skvělí. Dělali jsme různé poslechy, koukali na videa, která jsme poté rozebírali, učili se gramatiku a slovíčka.
Po výuce jsem se vždy šla domů naobědvat, poté si dala siestu a k večeru byl většinou program od školy. Prohlídka města s výkladem a literární prohlídka byly vážně skvělé! Plno zajímavých informací podané zábavnou formou. Další program byl degustace tapas, lekce tance a v pátek jsme snídali ve třídě churros s čokoládou. Všechno byla sranda a skvělá zkušenost, během programu se i lidé vzájemně poznávali a zjišťovali informace o jiných zemích a kulturách.
V sobotu již přišel čas odjezdu. Na vlakové nádraží jsem šla kolem čtvrt hodiny pěšky, se slzami v očích, že tenhle krásný týden tak rychle utekl a většinu lidí, které jsem zde poznala, už nikdy neuvidím. Ale vzpomínat budu jen v dobrém a pokud bude příležitost ráda se na tohle krásné a pohodové místo opět vrátím!

Tereza, Fleischmannová, 4.C

Soy Tereza de 4.C y estas vacaciones fui a Salamanca para mejorar mi español. El 27 de julio volé de Praga a Madrid y desde allí tomé un tren a Salamanca. El viaje fue muy rápido y cómodo.
Mi familia anfitriona vive en el centro de Salamanca, cerca de la Plaza Mayor. María - mi ,,madre”, es muy amable y ella cocina ¡muy bien! Tiene una hija y dos pequeñitas nietas, ¡todas son muy agradables!
La escuela DICE donde tuvimos las clases está muy cerca de nuestra casa. Los alumnos eran de todas las partes del mundo, pero sobre todo de Europa. Los profesores fueron divertidos y hablaban muy bien español, comprendí casi todo. Estuve en el grupo de nivel A2. Aprendimos tiempos pasados, muchas palabras, comprensión auditiva y del texto.
Después de las clases tuvimos programa. El lunes tuvimos una visita guiada por la ciudad
¡Salamanca es tan bonita! Vimos la universidad de Salamanca, Catedral Nueva y Vieja, Casa de las Conchas, Plaza Mayor y otros lugares bonitos. El martes bailamos en una escuela de baile. Aprendí un baile que se llama Bachata ¡y me encanta! El otro día, miércoles, tuvimos degustación de tapas y el jueves fuimos a un tour literario donde fuimos al Huerto de Calixto y Melibea, Puente Romano donde está una estatua de Lazarillo De Tormes y Verraco del puente. El último día de las clases recibimos un certificado y nos despedimos de los profesores. La vuelta a la República Checa fue confortable y tranquila.
Yo simplemente ¡quiero Salamanca! Este viaje fue muy beneficioso para mí, gané tantas experiencias, aprendí tantas cosas sobre España y conocí a muchas personas interesantes. Yo quiero volver ahí un día.

Tereza, Fleischmannová, 4.C