Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).

Akademické gymnáziuma Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky,školy hlavního města Prahy

Anglické akce

Future Port Youth, 10. 11. 2022

Evropská online konference v anglickém jazyce pro střední a vysoké školy se zaměřením na rozvoj studentů v oblastech inovací, digitalizace a dovedností pro 21. století.  Akce představila pozitivní vizi budoucnosti a možnosti, jak ji mohou mladí lidé spoluvytvářet.

Z ohlasů studentů 4. ročníku:
Nina A.:
From all of the presentations I enjoyed the future of energy by Arash Aazami the most, even though I initially thought that I would like the future of art and design more. He was radiating a very good and calm energy and he seemed to be confident. The host, Tilly Lockey, was so sweet and such an amazing person. I also really loved her presentation about bionic fashion, I thought it was very cool and helpful.
Emma B.: I really enjoyed it, I think it was done really well, it was structured, it wasn’t messy or confusing whatsoever, some speakers were a little “meh”, but that’s also closely connected to the topics they talked about, so maybe I would’ve enjoyed it more if I was more interested in those topics. Personally, the guy from Blue Origin (US) was my favorite, I wish he could’ve talked more :) Overall, the entire thing was great, I would definitely recommend it to everyone (who’s interested in those kinds of topics at least a tiny bit).
Lucie E.: LI was quite surprised by the conference, because I expected it to be less organized, so I was surprised in a good way. I was there for three topics, which were Future of Energy, Future of Space and Future of Art and Design. I don't know which I liked more, because all of them were great, but I really enjoyed a presentation from Arash Aazami, who talked about energy and rights to have it, Gary Lai, who talked about the future of space travelling, and from Tilly Lockey, who talked about her bionic arms and fashion in this field. Another thing that I really enjoyed was designing our own art made by AI. :)
Viktorie K.: Personally, I enjoyed the talk of mediator and zen master Diane Musho Hamilton. I think having her at the end of the conference was a really fitting finale. It reminded us of not only cultivating scientific fields but our relationships with each other as well. It was a very grounding experience. We should not forget to listen and respect each other. Her speech had such a positive vibe yet it was also calming. Furthermore, I liked the interactive aspects of the event, especially when we could give them our feedback.
Helena K.: In my opinion, all presentations I’ve seen had interesting themes although some of the people sounded quite unsure because of speaking in English. I’d say that ‘Sustaining the future’ was the best one but Tilly Lockey’s speech was incredible as well.

 

Karaoke party

29. 6. 2022

 

 

 

(více fotografií)

 

Studium VŠ v zahraničí

Ve středu 13. října 2021 proběhly pro 4. ročník prezentace v angličtině o možnostech studia v zahraničí v podání Nikol z UniLink. Toto poradenské centrum zprostředkovává přihlášky k vysokoškolskému studiu ve Velké Británii, Irsku, Německu a Dubaji.

    

 

Film Club – Parasite

Ve středu 6. října 2021 v 17:30 hod byl v atriu AG pod vedením brit ského lektora Michaela Anslowa zahájen FILM CLUB pro studenty i profesorský sbor úspěšnou jihokorejskou černou komedií PARASITE (2019), cenami ověnčeným snímkem režiséra Bong Joon-hoa s prvky thrilleru, dramatu, i satiry, a přinesl skutečně nepředvídatelný divácký zážitek.