Akademické gymnáziumškola hlavního města Prahy

Stipendia ve Španělsku

Stipendium ve Španělsku – červenec 2017

S radostí oznamujeme, že se podařilo získat stipendium na 2 týdenní jazykový kurz v červenci 2017. Na výběr je buď Alicante nebo Granada. Stipendium je na jazykové škole www.proyecto-es.com. Zahrnuje 2 týdenní jazykový kurz (25 hodin týdně, celkem 50). Student si hradí pouze cestu a ubytování (v rodině).

Při losování stipendia se štěstí usmálo na Alžbětu Lavickou (1.C). Blahopřejeme!

 

prof. Mejzlík

 

Stipendium ve Španělsku – Granada 2016

Na počátku letních prázdnin jsem dostala možnost odjet na čtrnáctidenní studijní pobyt do Granady. Nevelké historické a především nádherné město se nachází na jihu Španělska v Andalusii s výhledem na pohoří Sierra Nevada. Snad nejkrásnějším místem v Granadě je palác La Alhambra, který je doslova dech beroucí, spolu s výhledem na celé město, kde se v jeho středu nachází nádherná a honosná katedrála, celým názvem La Santa Iglesia Catedral Metropolitana de la Encarnación de Granada. Dalším skvostem Granady jsou turisticky nepříliš známé zahrady Carmen de los Mártires, ze kterých je nádherný výhled na celé město, nebo vyhlídka St. Nicholas, ze které je nejkrásnější výhled na Alhambru.

  

Bydlela jsem v hostitelské rodině u velice milé paní, která mě i v pozdní hodinu, v kterou jsem přiletěla do Granady, vřele přivítala a zároveň byla velice chápavá k mé počáteční nervozitě.

Mé studium v Granadě probíhalo od pondělí do pátku 4 vyučovací hodiny po 50 minutách, kde jsem měla 3 hodiny gramatiku a jednu hodinu konverzaci a kulturu. Jazykový institut Proyecto Español se nachází v centru Granady a cesta mi z bytu mé hostitelské rodiny trvala asi jen 10 minut. V mé studijní skupince jsme byly první týden pouze 4 - já a další tři dívky z Německa, další týden už se k nám přidali další dva. Celá výuka probíhala velice zábavně díky kantorům, kteří byli vždy pozitivně naladění a odhalovali nám taje života ve Španělsku, ale vždy nás dokázali naučit i záludnou gramatiku. Všichni pracovníci institutu mi vždy s čímkoliv poradili a pomohli, za což jsem jim byla velice vděčná. Nemůžu však popřít, že svou intenzitou byla výuka náročná, avšak i po tak krátké době jako je 14 dní jsem zaznamenala velký pokrok jak v mluvení, tak i jistotu v gramatice.

  
(více fotografií)

Díky této škole jsem také poznala spoustu přátel různých národností, se kterými jsme chodili objevovat krásy Granady, avšak vydali jsme se i mimo Granadu na pláž do malého městečka jménem Solobreña. Také jsem měla to štěstí, že v době mého pobytu se v Granadě odehrával hudební festival, kde jsem viděla například studentský orchestr a sbor. Když se řekne hudba a tanec, tak se každému určitě vybaví flamenco, jehož návštěvou jsem završila svůj pobyt. Zároveň mě nadchla španělská kuchyně, která se může pyšnit těmi nejlepšími mořskými pochoutkami, a také jejich noční a vesele naladěný každodenní život.

Eliška Mádlová, 3.D

 

Stipendium ve Španělsku – Valladolid 2015

V létě jsem dostala příležitost odjet na čtrnáctidenní studijní pobyt do Valladolidu. Valladolid je nevelké, ale velmi malebné španělské město v provincii Castilla y León. Byla jsem ubytována v hostitelské rodině, která mě přivítala s typickou španělskou přátelskostí. Díky tomuto ubytování jsem si mohla nejen zlepšit svou španělštinu, ale také poznávat místní kulturu a denně si pochutnávat na domácky připravovaných španělských pokrmech. Například na paelle, různě upravovaných plodech moře či mé oblíbené tortille de patatas.

Moje výuka probíhala každý všední den čtyři vyučovací hodiny v jazykovém institutu El Camino del Español. V tomto institutu vždy panovala velice rodinná atmosféra a učitelé si zde zakládali na individuálním přístupu ke každému studentovi, to dokládá i fakt, že jsem byla ve třídě s pouze dvěma dalšími studenty. Výuka tedy byla opravdu špičková, i když chvílemi velmi náročná a po čtrnácti dnech jsem skutečně pociťovala ve španělštině svůj pokrok.

Ve volném čase jsem mohla poznávat krásy samotného Valladolidu. Valladolid je architektonicky i kulturně velice zajímavé, ale podle mě turisty nedoceněné město. Nachází se zde mnoho různorodých muzeí, já například moc ráda vzpomínám na návštěvu muzea Casa de Cervantes a Casa de Zorilla. Oba tito významní španělští autoři ve Valladolidu strávili velkou část svého života a v domech, které obývali, byla vytvořena muzea. Další místo ve Valladolidu, které stojí zmínku je obrovský park Campo Grande, ve kterém můžete obdivovat nádherné pávy. Pokud chcete pořádně relaxovat, tak se vydejte se zmrzlinou na uměle vytvořenou písečnou pláž u řeky Pisuerga, ve které se mnozí odvážlivci dokonce i koupou.

Jeden den jsem také se svými dvěma spolužačkami, z Brazílie a z Itálie, podnikla výlet do nedaleké Segovie. Segovia je překrásné historické městečko, známé hlavně pro svůj dochovaný římský akvadukt, ten nás ohromil svou monumentálností. Nebyla to ale jediná věc, která nás zaujala, navštívily jsme totiž také místní katedrálu a alcázar a celkově jsme si celý výlet moc užily. Mých čtrnáct dní uteklo jako voda, myslím si ale, že na tento pobyt budu ráda vzpomínat. Obohatil mě nejen jazykově, ale i vědomostně a také jsem poznala mnoho zajímavých lidí. Jsem si jistá, že se v co nejbližší době do Španělska opět vrátím a těším se na další zážitky, které tam získám.

Martina Kohoutová, 2.D

 

Stipendium ve Španělsku – Salamanca 2014

Este verano he estado en Salamanca, es una ciudad cerca de Madrid, más o menos 3 horas en autobús. Mi estancia fue muy corta, una semana para estudiar en una academia “Dice Salamanca”.Lo primero que quiero decir que ha sido una gran experiencia. . ¿Y por qué? Porque estás sola/solo en una ciudad nueva, con personas quienes hablan solo la lengua española. Y esto no es tan fácil, como puede parecer. En cada situación, cada vez tienes que utilizar español. Alguien puede decir que un semana no es nada pero ¡No es verdad! Después de una semana puedo pensar en español y no como la mayoría pensar primero en el checo y después traducir al español. Los primeros días fueron un poquito difíciles, no podía acordarme de los verbos pero creo que es usual.

  

No puedo olvidar mi alojamiento. Quiero recomendar el alojamiento en la familia 100%. Tuve suerte porque mi familia en Salamanca era como mi propia. Pude probar la comida típica para ellos (como arroz con leche, churros con chocolate, mejillones, jamón ibérico y otras), conocer la vida que es totalmente diferente porque disfrutan de cada día como si fuera el último. A ellos les importa un pito lo que piensan otras personas. Esto es solo su vida. Por ejemplo una abuela, que tiene casi 70 años va de compras y ella se compra las cosas que llevamos a los 18 años (a veces y menos), también lleva las flores en la cabeza. Cuando hablé con ella sobre vestirse ella me dijo: “No me importa que soy vieja y no tengo edad para esto, pero a mí me gusta mucho. Pues, ¿por que no?”Cada noche hablábamos sobre todo, las opiniones, las costumbres, la familia que vive en la parte diferente de España.Cada día me entretenía con ellos. También salíamos de compras juntas.

  
(více fotografií)

Mi curso de la lengua empezó el 21 de julio. Y tuve gran suerte de nuevo. Pensé que iba tener clases con 5 o 10 estudiantes pero yo tuve las clases privadas. Todo el curso tuve la profesora que hacía las cosas necesarias conmigo. Cada tarde la escuela tenía un programa para los estudiantes. El primer día fue la visita de los alrededores de la ciudad. Pasamos por las calles populares y más famosas. También vimos los monumentos, todos los monumentos, porque en Salamanca están a un paso. Para mí esto fue la mejor parte del programa porque conocí la ciudad. Por ejemplo que el símbolo de la ciudad es una rana. Otros días podíamos ir a las clases de baile o clases de cocinar e incluso una reunión sobre las películas más famosas en España. El curso para mí terminó con el certificado de mi nivel que recibí.

En el fin de mi carta quiero decir que España es un país maravilloso. Estoy segura de que no fue la última vez cuando viajé allí. Las personas son tan amigables, cuando me perdí ellos me ayudaron.Y esto no es todo, puedo escribir muchas cosas que me encantaron. Cada uno tiene que encontrar un lugar especial, yo creo que lo encontré.

¡Qué os vaya bien!

Monika Hellerová, 4.D

Stipendium ve Španělsku

Blahopřeji studentkám Monice Hellerové a Ruth Habartové k získáni stipendia pro studium v Salamance v červenci a srpnu 2014 v jazykové škole Dice: http://www.dicesalamanca.com/!

Karel Mejzlík